Forsiden lige nu: Træner: Tiden er inde til sejr
.tv lige nu: Paradise Hotel: Hjemme hos brystbomben Stina
Det er slut med Verdens Sjoveste Slik. Toms, der har overtaget produktionen af slik fra BonBon, har valgt at stoppe med at lave det skøre og velsmagende slik
12:35 - 14. maj. 2008 | Pernille Christensen
Savner du Hundeprutter, Mågeklatter og Kloakslam?

Det er slut med Hundeprutter og Fodvorter. (Arkivfoto)
De kunne have fejret 20 års jubilæum i år, men i stedet fik de dødsstødet. Med andre ord er det slut med Hundeprutter fra BonBon, der så dagens lys for første gang i 1988.
Det er ikke kun de brune lakridsbolsjer, der nu er historie. Toms, der har overtaget produktionen af BonBon-slik, har valgt, at det skal være helt slut med både Mågeklatter, Tissebleer, Ørevoks, Kloakslam, Andemad og alle de andre morsomme og velsmagende varianter.
Ked af det
Hos manden bag opfindelsen, Michael Spangsberg, er det en sørgelig
beslutning, Toms har truffet.
- Jeg er da ked af det, siger han til ekstrabladet.dk.
Navnet til Hundeprutterne opstod, da bolsjeopfinderen Spangsberg præsenterede sin søn, Nicolai, for nogle brune bolsjer. Og så udbrød drengen; ’aaaad, det ligner Hundeprutter. Og de er klamme’. Dermed var ideen til slikket og de frække BonBon-navne født.
- Men det er ikke i mine hænder mere, og ting opstår og ting forgår, siger han.
Kun slikkepinde og Lossepladsen
ekstrabladet.dk har forgæves forsøgt, at få en forklaring på slikkets farvel
fra Toms, men til Sjællandske siger Gitte Kristoffersen, der er brandmanager
i Toms Gruppen:
- Da bolsjerne kom frem, var det totalt banebrydende med de skøre navne, men siden Toms overtog produktionen i 2001, har salget været faldende, og i løbet af de seneste år har vi gradvis taget BonBon-produkterne ud af produktion.
Det eneste BonBon-slik, der stadig laves, er ballonslikkepinde og så bolsjeblandingen Lossepladsen. Ballonslikkepindene fås i smagsvarianterne Ørevoks, Kloakslam, Andemad, Abehjerne, Bananfluer, Frugtknopper og Killerbon.
Heller ikke i BonBobLand
Ikke en gang i BonBonLand
er det derfor længere muligt at få det slik, der har givet navn ikke bare
til bolsjer og vingummi, men også til parkens mange forlystelser.
- Nej man kan kun få slikkepindene og Lossepladsen hos os. Men jeg vil godt indrømme, at vi går med en stille drøm om, at få lov til at lave BonBon-slik hernede efter de gamle originale opskrifter, siger Torben Plank, der er pressechef i BonBonLand, til ekstrabladet.dk.
Da Verdens Sjoveste Slik var på sit højeste, var der mere end 70 varianter at vælge imellem.
Auschwitz-dokumenter fundet på loft 19:38, 21. mar
FC Nordsjælland brokker sig 19:28, 21. mar
Randers HK cruiser sikkert i semifinale 19:26, 21. mar
Træner: Tiden er inde til sejr 19:14, 21. mar
Chef rejste privat for forsvarets penge 19:12, 21. mar
OB bliver ikke mestre 19:11, 21. mar
Intet spor af flugtfange fra Aalborg 19:09, 21. mar
Linses kjole viser masser af bryst 16:53, 21. mar
Amalie laver jo ikke andet end at sprede ben 10:28, 21. mar
RIGEST - Remee 13:29, 21. mar
Så meget er X Factor-dommerne værd 15:04, 21. mar
RIGERE - Carsten Soulshock 13:26, 21. mar
RIG - Pernille Rosendahl 13:23, 21. mar
Garfield uden Garfield 16:15, 21. mar
![]()
![]()
![]()