Forsiden lige nu: Bil pløjer ind i fortorvscafé
.tv lige nu: Varmen fortsætter - 27 grader i dag
Belgierne er mest kendt for deres stærke og guddommelige munke- og klosterøl. Mindre kendt er det, at de også mestrer at brygge imperial stouts
15:00 - 06. okt. 2008 | Ole Madsen

Belgierne imponere med deres imperial stouts som er en klassisk engelsk øl. (Foto: Colourbox)
Et flertal i Folketinget er parat til at påføre øl advarselsmærkater i stil med dem, vi kender fra cigaretpakker. Sikke noget vås. Jeg kender begrebet passiv rygning, men jeg har aldrig hørt om passiv øldrikning. Desuden har undersøgelser vist, at moderat forbrug af øl faktisk er gavnligt for sundheden.
Imperial stouts er den klassiske britiske øltype, man eksporterede til det kejserlige russiske hof. I dag er den kraftfulde og kulsorte øl universel, og en række belgiske stouts imponerer.
BLACK ALBERT
Imperial Stout - 13,0 procent De Struise Brouwers

En byge af smagsoplevelser. Vinøs attitude, interessant næse, hvor der spores kaffebønner, tørrede stenfrugter, honning og spiritus. Harmonisk mørkglødet smag. De 13 procent bindes lækkert sammen med den sprøde, let bitre, brændte afslutning. Et sort mesterværk.
Pris: 33 cl, 49 kroner i specialforretninger
DE DOLLE EXTRA EXPORT STOUT
Foreign extra stout - 9,0 procent De Dolle Brouwers

En fontæne af smagsoplevelser. Den krydrede aroma byder på chokolade, kaffe, lakrids, nødder og noget, der minder om trøfler. Perlende og let aggressivt bid. Let syrlig smag med noter fra de mørke malte, som komplementeres med toner af cappuccino, træ, røg og rosiner.
Pris: 33 cl, 28,50 kroner i specialforretninger
HERCULE STOUT
Imperial stout - 9,0 procent Brasserie Ellezelloise

Opkaldt efter Agatha Christies belgiske detektiv. Lige så veltrimmet Poirots overskæg er, ligeså velsmagende er øllet, hvor man kan finde røg, lakrids, svesker og brun farin. Rund og diger som sit forbillede med en ekstravagant elegance, som kun Hercule Poirot kan præstere.
Pris: 33 cl, 32,50 kroner i specialforretninger
Lars J.: Vi starter fra nul 18:27, 22. maj
Melgaard: Vi skal da ha' OL-medaljer 18:18, 22. maj
Arbejdsgiver: Reformer skal gennemføres nu 18:16, 22. maj
Rapport: Breivik er fyldt med løgn 18:16, 22. maj
Kørestolsulykke på plejehjem: 85-årig død 18:13, 22. maj
FCN melder udsolgt til guldkampen 18:10, 22. maj
TV: Kender du denne bankrøver? 17:52, 22. maj
Bil pløjer ind i fortorvscafé 16:53, 22. maj
Bar' lækker: Hun er verdens hotteste! 16:56, 22. maj
Kraftig brand i etageejendom i Esbjerg 17:13, 22. maj
Sådan hilses bøsser velkommen i Ukraine 14:12, 22. maj
Prinsens frække kæreste i vovet kjole 15:14, 22. maj
TV: Mand nær torpederet af bildæk i Vanløse 12:17, 22. maj
Eksperternes dom: Her havner Superliga-guldet 15:32, 22. maj
![]()
![]()
![]()