SMS Tip

Vejret i dag:

Amarone – en konge i forfald?

Amarone er en af de mest populære vine i Danmark. Den kraftige og alkoholtunge vin har vundet vores hjerter, men det er en succes med en bagside

13:15 - 23. okt. 2009 | Thomas Rydberg

Italinske vine i absolut topklasse i dette tilfælde en Amarone delle valpolicella fra det fremragende år 1997.

Hvordan smager en Amarone og hvad serverer man til den?

Navnet Amarone kommer af amaro, der betyder bitter. Man kan inddele Amarone i to smagsretninger. Den ene er traditionalisterne, der anvender store, gamle fade og lang kælderlagring. Her er det især tørrede frugter som svesker, rosiner og blomme. De moderne producenter forsøger at bevare frugten i vinen og kombinere en vis friskhed med den kraftige alkohol. Her er det især kirsebæraromaer, der er tydelige og ofte med et mindre præg af tørret frugt og mokka.

En Amarone kan klare mange madmæssige parringer, som andre vine må give op overfor. Amaronen går f.eks. rigtig godt til dansk julemad og selv ikke rødkål, brunede kartofler, svesker og æbler kan slå den omkuld. Det er den høje alkohol og koncentratione i vinen som står godt til den lidt syreholdige mad. Også and i andre forklædninger passer fint til Amarone, ligesom det sødlige vildtkød er perfekt. Lokalt i Veneto spiser man ofte kraftige gryderetter til Amarone - også er perfekt match.

Thomas Rydberg er vinskribent på Ekstra Bladet og skriver bl.a. de større månedlige vintest. Thomas Rydberg har igennem mange år arbejdet med vin både professionelt, i undervisningsøjemed samt driver i dag sitet AltomSpanskVin.dk. Fungerer i øvrigt som vindommer i international vinkonkurrencer og skriver løbende om vin fra hele verden. (Foto: Morten Mejnecke)

Amarone fremstilles i Valpolicella i Veneto i det nordlige Italien - ikke så langt fra Gardasøen. Et smukt område på kanten til alperne men meget bakket. Vinen produceres som en almindelig vin på gængse druer som Corvina, Rondinella og en række øvrige lokale druer – de samme druer som i de almindelige bordvine fra Veneto.

Det, der adskiller en amarone, er derimod, at man efter at druerne er plukket, lader dem tørre i typisk tre måneder i store tørrehuse. Oprindeligt blev de lagt på tørrelofter på sivmåtter, og kun de bedste og mest sukkerholdige druer blev udvalgt. Denne 'tørringsproces' fordamper noget af vandet i druerne (typisk omkring 30 procent) og derved koncentreres sukkerindholdet. Og da det er sukkeret, der omdannes til alkohol, giver det mere alkohol til Amaronen. Først derefter presses druerne og fadlagres.

En meget tidskrævende og dyr proces, som gør at vinene generelt er kostbare.

Problematisk efterspørgsel
Oprindeligt fandtes der udelukkende Amarone della Valpolicella, som er vine fra hjertet af Valpolicella området. Men da efterspørgslen efter Amarone steg, begyndte man også i yderdisktrikterne at producere Amarone. Men da det ikke er druer fra Valpolicella, må man kun kalde vinen for en Amarone.

Og det er netop efterspørgslen som er blevet et problem.

Italiensk vin har gennem nogen år haft krise i forhold til især de mange oversøiske vine, som oversvømmer markedet. Det har gjort det sværere for især den billigere vin fra Italien at blive eksporteret, og man har derfor måtte ty til sine juveler som f.eks. Amarone, Barolo og Brunello.

Kompromis med kvaliteten
Men for at få den ned i pris har man måtte gå på kompromis med kvaliteten. Det betyder, at meget af den Amarone, man i dag ser i supermarkeder, dels er uden for Valpolicella, men hedder stadig Amarone - dels er på almindelige druer - og dels at man er gået på kompromis i tørringsprocessen. Et nødvendigt kompromis hvis man skal kunne sælge en Amarone for under 100 kroner.

Før i tiden var det 1-2 procent af produktionen, der var Amarone og resten traditionel Valpolicella vin. Men i dag er både den totale produktion steget voldsomt og Amarone udgør over 20 procent. En voldsomt vækst på meget få år.

Forfalskede Amarone-vine
En større skandale med Amarone vine er også under opsejling, da man har fundet et firma, som har produceret mere end 1.2 millioner flasker forfalsket Amarone.

Vine som er produceret ved at bruge lidt ægte Amaronevin og spæde den op med billig og dårlig bordvin fra Frankrig og Italien. En del af disse vine er efter oplysninger fra de italienske myndigheder også havnet i Danmark. Men hvor de efterfølgende er blvet solgt, er der ingen der ved.

Vil man prøve gode Amaronevine, er her en række gode spændende bud man kan finde i Danmark.

Amarone – en konge i forfald?

Masi Campolongo di Torbe Amarone della Valpolicella 2006 Tommasi Amarone della Valpolicella Ca’Florian 2005 Bussola Amarone della Valpolicella 2005 Speri Amarone della Valpolicella Monte Sant’Urbano 2005 Zironda Amarone della Valpolicella 2006
Føtex Foods Kjær & Sommerfeldt Juuls Vinhandel Philipson Wine HJ.Hansen vin/Magasin
499 kr. 399 kr. 375 kr. 350 kr. stk. ved køb af 12. 225 kr.
 
 
 
 
 

Et brag af en vin fra en af de store traditionelle amarone producenter. Tørret frugt, rosiner og en utrolig koncentration der gør at man næsten er mæt af et enkelt glas.

Tommasi husets topvin og en flot elegant vin som er klar nu trods dens unge alder. Rosiner, tørret frugt ogkirsebær dominerer. For dem som vil have en mere elegant amarone.

Blæk sort og en ordentlig bombe af en vin. Tommaso Bussola laver nogle af de mest spændende vine. Vi snakker powervine men masser af tørret frugt og en fremragende balance trods de 16,5% alkohol.

En kraftig og koncentreret vin med svesker, kaffe og blommer. Har godt af at blive dekanteret da den er lidt lukket i starten. Men når den åbner sig er det en flot amarone fra en af de klassiske producenter.

En vin i den moderne stil. En smag af solbær, kirsebær dominerer og den har måske ikke så meget amarone præg men en flot elegant vin.

Masi Costasera Amarone Classico 2006 Tedeschi Amarone della Valpolicella 2005 Folonari Amarone della Valpolicella 2006
Føtex Vinens Verden (www.wine.dk) Philipson Wine
249 kr. 289 kr. 150 kr stk. ved køb af 12 stk
 
 
 

Masi husets basis amarone som stadig er en god vin især når den er på tilbud til under 200 kr. hvilket ofte sker. En god koncentration og man aner de tørrede frugter om end stilen måske er mere moderne.

Tobak, moden frugt, let rosinagtig og masser af kraft. En flot og streng amarone i den nyere stil fra en de nyere spændende producenter.

Kirsebær og en duft af mokka. En god smag og virker i den lette ende af en amarone. Elegant men meget tung alkoholmæssigt og derfor er den ikke helt i balance med sigselv.

Annonce

Find alle kup!'s tests og artikler:

Annonce

Annonce

Img