Lovligt at sms'e bag rattet
Det er ikke forbudt at bruge sms-funktionen, mens man kører bil - bare telefonen er placeret i den håndfri holder
13:58, 29. jul 2009 | Nanna Louise Teckemeier
![]()
- Seneste i Kup
-
Hackere lænser konti med nem-ID-koder12:32
-
Regionerne erkender haltende hjerteløfter12:18
-
Priserne steg lidt hurtigere i januar11:35
-
Hjertepatienter venter for længe11:10
-
Pornovirus brugt som afpresning10:08
-
Kan yoga slå ihjel?08:53
-
Fundet efter ti dage i sne og kulde08:48
-
TV: Ford afslører geniale døre08:14
-
iPad 3 kommer næste måned07:10
-
Sex styrker din hukommelse22:28
![]()
- Mest læste i Kup
-
Din telefon afslører dit sexliv19:12, 03. feb 2012
-
Smuk og slank på statens regning07:24, 07. feb 2012
-
Bankerne enige om at straffe kunderne 09:14, 04. feb 2012
-
Slut med dinglelygter på cyklen15:10, 08. feb 2012
-
'Død' kalv vågnede op midt i slagtning09:07, 03. feb 2012
-
Dom faldet over berygtet iPhone-svindler15:12, 03. feb 2012
-
iPhone 4S klarer ikke kulden08:31, 08. feb 2012
-
Syv gode råd: Hold varmen uden at gå fallit17:39, 03. feb 2012
-
iPad 3 kommer næste måned07:10, 10. feb 2012
-
Nye beskyldninger: Gav patienter brandsår 18:53, 06. feb 2012
Du sidder i bilen - der tikker en sms ind på mobiltelefonen. Må du læse den?
Holder du telefonen i hånden, så er svaret nej. Sidder telefonen i sin håndfri holder, så er det derimod ikke strafbart at tjekke eller svare på sin tekstbesked.
- Du må ikke sidde med telefonen i hånden og skrive en sms, men sidder telefonen i holderen, så må den betjenes. Der er ikke et særligt regelsæt for sms, siger politiinspektør Helge Holbek fra Rigspolitiets Nationale Færdselscenter til Ekstra Bladet.
Rådet for større Færdselssikkerhed efterlyser nu en kritisk gennemgang af reglerne, efter en undersøgelse fra Virginia Tech har vist, at chauffører der sms'ede mens de kørte, havde en 23 gange højere kollissionsrisiko.
Forældede regler
Trafikpsykolog Thomas Troklauer, der har forsket i risikofaktorer i
trafikken, mener, at de nuværende regler er præget af, at mobiltelefonen og
dermed sms'en havde begrænset udbredelse, dengang reglerne blev lavet.
- Antallet af bilister, der snakker i mobil er gået opad år for år, og vi har ikke nogen indikation for, at det er toppet. Hvis man følger amerikanske tal betyder det, at hvis du gik ud og kiggede på motorvejen lige nu, så ville et sted mellem 5 -10 procent af bilisterne tale i mobil, siger han.
Hos Rådet for Større Færdselssikkerhed er der forståelse for, at det kan være svært for lovgivningen at følge med den teknologiske udvikling, hvor mobiltelefonerne hele tiden får nye funktioner.
- Men vi synes, at undersøgelsen (fra Virginia Tech, red) skal være en anledning til, at man kigger på den danske lovgivning og strammer op på den, siger Jesper Sølund fra Rådet for større Færdselssikkerhed.
Større risiko
Rådet for større Færdselssikkerhed mener, at blilister generelt har et alt for
lempeligt forhold til at kombinere bil og mobil:
- Vi har ikke nogen systematisk vidensopsamling om det, men vi er ikke i tvivl om, at det er et problem. Ikke mindst med sms, som er blevet en mere og mere udbredt kommunikationsform, siger Jesper Sølund.
Der ikke nogen grund til at tro, at det er mere sikkert at sende sms, hvis telefonen sidder i en holder.
- Der er selvfølgelig større risiko for, at man kigger helt væk fra forruden, hvis man har mobilen i hånden. Men selv hvis man har skærmen i forruden, skal man stadig fokusere to vidt forskellige steder hen: 30-50 centimeter frem for at se mobiltelefonen, og så måske 80 eller 120 meter frem på kørebanen, siger Thomas Troglauer.
Hvorend telefonen er placeret lægger sms-funktionen effektivt beslag på den opmærksomhed, man burde rette mod trafikken.
- En sms har alle de komponenter, der gør, at den er uegnet til at blive brugt under kørsel. Den har en visuel komponent, hvor du skal holde øje med lille skærm. Den har en motorisk komponent med, at man skal trykke på knapper, og lige så vigtigt har den en mental komponent, hvor du skal forholde dig til noget information og reagere på det, siger Thomas Troglauer.
- Mest læste på ekstrabladet.dk
-
Sexede Rosie har intet at skjule11:40, 10. feb
-
Drabssigtet fortalte, at han havde en kniv11:50, 10. feb
-
Efter chok-sejr: Ludere gav gratis sex08:32, 10. feb
- Redningshold fandt forsvundne danskere12:01, 10. feb
-
Hackere lænser konti med nem-ID-koder12:32, 10. feb
-
TV: Nøgen og skidefuld på glat is11:47, 10. feb


artiklen her!