Indlæser...

DF-politiker ramt af sjælden sygdom

DF’s dyreforkæmper Christian H. Hansen sygemeldt fra Folketinget på grund af ekstremt voldsomme hovedsmerter

10:54, 22. sep 2009 | Dorthea Dittmer Sverre Quist Foto: Claus Bonnerup

MF Christian H. Hansen har ombygget sin bil til en rullende ilt-forsyning. Han har skabt plads til en madras, han kan ligge på, når han har fået iltmasken til ansigtet fra det fastsurrede iltapparat. Christian har et-to minutter at reagere i, når han kan mærke, at et anfald er på vej. (Foto. Claus Bonnerup)
MF Christian H. Hansen har ombygget sin bil til en rullende ilt-forsyning. Han har skabt plads til en madras, han kan ligge på, når han har fået iltmasken til ansigtet fra det fastsurrede iltapparat. Christian har et-to minutter at reagere i, når han kan mærke, at et anfald er på vej. (Foto. Claus Bonnerup)

Annonce

Politikerne er ude af trit med virkeligheden
Politikerne på Christiansborg er nogle gange ude af trit med virkeligheden, når det gælder et rummeligt arbejdsmarked. Det klarsyn har Christian H. Hansen paradoksalt nok fået med sin voldsomme hovedpine.

– Jeg har fået et andet syn på mange ting. Det er måske ikke helt så simpelt, som det bliver gjort til på Christiansborg. Der bliver råbt meget op om de svage i samfundet, men der bliver bare ikke gjort meget for dem i virkeligheden. Er der f.eks. plads i arbejdslivet efter en sygdom, eller er det bare floskler?

– Hvilket svar er du nået frem til?

– Jeg er nået frem til, at politik er kold og kynisk, og at det nok i virkeligheden er sådan, at der ikke altid er den plads i samfundet, som vi snakker om. Men det skal der være. Det er vigtigt, at vi får skabt et arbejdsmarked, hvor der virkelig er plads til alle. Og det er også derfor, jeg gerne vil tilbage til Folketinget igen, siger Christian H. Hansen, der håber at kunne vende tilbage til februar næste år.

– Og som jeg lidt humoristisk siger, så sidder der såmænd allerede nogle i Folketinget, der godt kunne trænge til at få 40 minutters frisk ilt en gang imellem. Så kan de jo låne lidt fra mine flasker.

5000 danskere ramt

Cirka en ud af tusind lider af Hortons hovedpine. Det betyder, at der er omkring 5000 Horton-patienter i Danmark. 85 pct. af dem er mænd. Hortons hovedpine – også kaldet klyngehovedpine – viser sig ved anfald af svære smerter i eller omkring det ene øje.

Mange har fornemmelsen af at få stukket en kniv i øjet og få den drejet rundt, eller at der sidder en knytnæve bag ved øjet og prøver at presse det ud.

Mange vandrer frem og tilbage under anfaldet, holder hånden presset hårdt mod øjet og tindingen eller står og dunker hovedet i væggen for at opleve en anden smerte.

Horton-anfald varer typisk en halv til tre timer og kommer ofte en til to gange dagligt, hos enkelte op til otte gange i døgnet.

Hovedpinen starter typisk i 20-40-års-alderen. Den kommer uden kendt årsag, ligesom den ikke ledsages af andre sygdomme.

Indtagelse af alkohol, selv i små mængder, kan være med til at fremprovokere anfald, da det udvider blodkarrene. Hos nogle kan overdreven rygning også være med til at udløse et anfald.

Kilde: Hortonforeningen.dk

Annonce

Annonce
– Det føles som, om der kommer én og stikker en kniv i øjet på dig og drejer den rundt i 40 minutter. Og så ligger man ellers i ubeskriveligt voldsomme smerter med sin iltflaske og venter bare på, at det går væk.

Dansk Folkepartis dyreforkæmper og tidligere formand for Folketingets socialudvalg Christian H. Hansen fortæller for første gang om den sjældne sygdom Hortons hovedpine, som har tvunget ham til at lægge sit liv totalt om. Sygdommen tvang ham i november sidste år til at langtidssygemelde sig i Folketinget.

– Smerten er så stærk, at jeg flere gange har banket hovedet ind i væggen for at forsøge at lede smerten et andet sted hen, siger Christian H. Hansen.

Selvmordstanker
– Andre gange ligger jeg og banker baghovedet fuldstændig ukontrolleret ned i gulvet. Uanset hvad gulvet er lavet af. Men det er noget, min kæreste Beatrice fortæller mig, fordi jeg er i en tilstand, hvor jeg ikke selv kan huske det.

I begyndelsen var han bange for, hvad der skete under anfaldene, der var så kraftige, at han tænkte på selvmord.

– Når man ligger med så voldsomme smerter syv gange i døgnet, får man den tanke, at det kunne være rart at slippe fuldstændig væk fra det. Jeg havde faktisk ikke lyst til at leve.

Bundet til iltapparat
Christian H. Hansen havde i begyndelsen syv-otte anfald i døgnet. Men ved hjælp af medicin og iltapparater er antallet nu halveret, ligesom anfaldene er mindre kraftfulde. Til gengæld er Christian H. Hansen bundet til tre iltapparater døgnet rundt.

Et mobilt i en skuldertaske, som han altid har på sig. Et i bilen. Og et til at placere der, hvor han kommer frem.

– Det er lige før, jeg føler mig som en sikkerhedsagent, når jeg kommer til et nyt sted. For jeg går altid rundt og afsøger, hvor der er et rum, jeg kan sætte iltflaskerne, så jeg kan føle mig sikker. Så ved jeg, at jeg har et sted, hvor jeg har ilt nok og kan være i fred og ro. Det er ikke rart, at andre ser på, når man har et anfald.

Inden Christian H. Hansen lærte, at en tiltagende hovedpine tit er et signal om et anfald, måtte han f.eks. søge ly med sin iltmaske under et udsalgsskilt i en Bilka-butik, fordi anfaldene kom ud af det blå.

Annonce