Skilsmisseramte mænd strømmer til psykolog
Frygten for en sammenstyrtet verden i forbindelse med skilsmisser får flere mænd til at gå i psykologbehandling.
08:39, 20. jan 2010 | Nanna Thorø Liebregt
![]()
- Seneste i Kup
-
It-topchef død i flystyrt21:01
-
Din telefon afslører dit sexliv19:12
- Se hvad energiaftalen kan betyde for dig17:52
-
Syv gode råd: Hold varmen uden at gå fallit17:39
-
Jagttur gik galt: En hund druknede, en anden forsvandt15:13
-
Dom faldet over berygtet iPhone-svindler15:12
-
Tør du tale om penge med dit barn?12:01
-
Danskernes forbrug står i stampe09:30
- Choktal: Malaria dræber over 1,2 millioner09:29
-
'Død' kalv vågnede op midt i slagtning09:07
![]()
- Mest læste i Kup
-
Joke om døde Justin Bieber-fans kostede jobbet14:44, 27. jan 2012
-
Dobbelt mavepuster til Samsung06:00, 01. feb 2012
-
Dødsstraf for at tale i mobiltelefon17:03, 30. jan 2012
-
Detaljer om iPad 3 afsløret!06:00, 02. feb 2012
-
Din telefon afslører dit sexliv19:12, 03. feb 2012
-
Dom faldet over berygtet iPhone-svindler15:12, 03. feb 2012
-
Lækkert Samsung-grej afsløres i Barcelona07:29, 30. jan 2012
-
'Død' kalv vågnede op midt i slagtning09:07, 03. feb 2012
-
Hel familie syg efter loppegift i hjemmet07:10, 02. feb 2012
-
Android-tablet med vild HD-skærm07:42, 27. jan 2012
Mænd og kvinder ligner hinanden mere og mere. Nu begynder mænd også at gå til psykolog. Det er tyspisk 45- årige mænd, der gennemgår en skilsmisse, som psykologerne ser flere af. Det skriver metroXpress.
En ny undersøgelse fra Dansk Psykolog Forening, som metroXpress har fået indsigt i, viser at frygten for ikke at kunne klare arbejdet samtidigt med at de gennemgår en skilsmisse, får flere mænd til akut at opsøge en psykolog.
- For eksempel henvender nogle mænd sig, fordi situationen i forbindelse med en skilsmisse kan blive temmelig kaotisk. Måske har de skubbet en masse problemer foran sig, indtil det hele så bliver for uoverskueligt, siger Formand for Dansk Psykolog Forening Roal Ulrichsen til metroXpress.
Han mener, forklaringen på det stigende antal mænd i psykologernes konsulationer er, at mænd er kommet i bedre kontakt med deres følelser.
Tager det som en kvinde
Ifølge Roal skyldes det stigende antal mænd i psykologbehandling, at mænd er
kommet i bedre kontakt med deres følelser.
- For 10 år siden henvendte den samme type af mand sig slet ikke i samme omfang, når det gjaldt skilsmisser. Mænd, og især helt yngre mænd, er blevet meget bedre til at acceptere de forklaringer, som psykologer kan give, siger Roal Ulrichsen til metroXpress.
Mandeforsker Kenneth Reinicke fra Roskilde Universitet ser resultaterne i den nye undersøgelse som et tegn på, at mænd og kvinder ligner hinanden mere og mere.
- Det, som har været kutyme for kvinder, bliver det også for mænd. Har vi ondt i ryggen, går vi til en kiropraktor, og har vi ondt i sindet, går vi nu begge til psykolog, siger Kenneth Reinicke til metroXpress.
Han påpeger dog, at det stadig ikke er alle mænd, der opsøger psykolog i forbindelse med skilsmisser.
- Løsningen er ikke længere bare at gå ud og drikke hjernen ud. Der er intet galt i at at række hånden ud og erkende sine problemer. Men jeg mener stadig kun det er velfungerende mænd, der henvender sig.
- Mest læste på ekstrabladet.dk
-
Har han opdaget tidernes største skat?19:36, 03. feb
-
Fik tatoveret helt eventyr på ryggen23:54, 03. feb
-
Årets side 9-pige: Jeg går aldrig med trusser16:59, 03. feb
-
It-topchef død i flystyrt21:01, 03. feb
-
Nye fotos - Breivik efter anholdelsen20:01, 03. feb
-
Din telefon afslører dit sexliv19:12, 03. feb


artiklen her!