Danmark er en drankernation
Danskerne drikker 25 procent mere alkohol end det anbefalede, viser nye tal. Især de veluddannede drikker for meget
14:22, 11. mar 2010 | Lisbeth Langwadt, Stig Haaning Thøgersen
![]()
FAKTA OM DANSKERNES DRUK:
Sundhedsstyrelsen anbefaler, at kvinder drikker max 14 genstande og mænd max 21 genstande ugentligt. Hver femte voksne dansker - over 860.000 personer - drikker mere end det anbefalede.
Lidt mere end 585.000 danskere har et skadeligt alkoholforbrug.
Godt 140.000 danskere er afhængige af alkohol.
Mere end tre fjerdedele af landets praktiserende læger har mellem en og fem kontakter ugentligt, hvor alkohol er et væsentligt problem.
Alkohol er relateret til 60 forskellige sygdomme.
Hospitalerne belastes årligt af 28.000 indlæggelser, 10.000 skadestuebesøg og 72.000 ambulante besøg på grund af overforbrug af alkohol.
Hver år dør ca. 3000 danskere af en alkoholrelateret diagnose.
Kilde: Børsen/Statens Institut for Folkesundhed, Sundhedsstyrelsen, Lægeforeningen
- Seneste i Kup
-
It-topchef død i flystyrt21:01
-
Din telefon afslører dit sexliv19:12
- Se hvad energiaftalen kan betyde for dig17:52
-
Syv gode råd: Hold varmen uden at gå fallit17:39
-
Jagttur gik galt: En hund druknede, en anden forsvandt15:13
-
Dom faldet over berygtet iPhone-svindler15:12
-
Tør du tale om penge med dit barn?12:01
-
Danskernes forbrug står i stampe09:30
- Choktal: Malaria dræber over 1,2 millioner09:29
-
'Død' kalv vågnede op midt i slagtning09:07
![]()
- Mest læste i Kup
-
Joke om døde Justin Bieber-fans kostede jobbet14:44, 27. jan 2012
-
Dobbelt mavepuster til Samsung06:00, 01. feb 2012
-
Dødsstraf for at tale i mobiltelefon17:03, 30. jan 2012
-
Detaljer om iPad 3 afsløret!06:00, 02. feb 2012
-
Din telefon afslører dit sexliv19:12, 03. feb 2012
-
Dom faldet over berygtet iPhone-svindler15:12, 03. feb 2012
-
Lækkert Samsung-grej afsløres i Barcelona07:29, 30. jan 2012
-
'Død' kalv vågnede op midt i slagtning09:07, 03. feb 2012
-
Hel familie syg efter loppegift i hjemmet07:10, 02. feb 2012
-
Android-tablet med vild HD-skærm07:42, 27. jan 2012
Det er næsten ironisk at kalde dem sprit-nye tal, men der er ikke desto mindre, hvad tallene fra Statens Institut for Folkesundhed er. De viser, at 25 procent af den danske befolkning drikker mere end den anbefalede grænse på 14 genstande for kvinder og 21 for mænd pr. uge.
Det svarer til, at 860.000 af os danskere drikker for meget, og 140.000 af os er deciderede alkoholikere.
- Det er et alt for højt tal, men udtrykker, at vi har en alkoholkultur, hvor det er normen at drikke alkohol i forskellige sammenhænge, for eksempel hver gang vi holder fest eller fødselsdag, siger Anders Blædel Gottlieb Hansen, ph.d.-studerende ved Statens Institut for Folkesundhed, til Børsen.
De rige drikker mest
- Det er jo meget interessant, når man tænker på, at kun 9-10.000 er i
behandling for alkoholisme. Det skyldes både, at holdningen er, at det er
ens egen skyld, hvis man er alkoholiker, og at det er meget acceptabelt at
drikke sig en brandert på, siger forskningschef og professor på Statens
Institut for Folkesundhed, Morten Grønbæk til dr.dk.
Normalt er det de fattigste, som er mest usunde, men når det kommer til alkohol, er det faktisk de mest veluddannede, der befinder sig i den farligste ende af skalaen:
- Normalt taler vi om social ulighed indenfor sundhed. Med alkohol er der en tydelig omvendt social ulighed, forklarer Anders Blædel Gottlieb til Børsen.
Han mener, det hænger sammen med, at storforbrugerne har råd til at drikke en god flaske vin hver aften og opfatter det som forkælelse. De velhavende drankere mener ikke selv, at de har et unormalt forbrug.
- Faktisk bliver mange overraskede over at blive katagoriseret som storforbrugere, siger han videre.
Koster 10 mia. årligt
Fordi alkohol samtidig opfattes som noget positivt, er det noget af en
udfordring at få vendt bøtten.
- Der hersker stor uvidenhed på området. Alkohol giver ikke kun skrumpelever, men også risiko for en lang række sygdomme, Der er stort set ikke det organ, som ikke kan blive skadet af et alkoholforbrug over Sundhedsstyrelsens genstandsgrænser, siger Ulrik Becker, overlæge på Hvidovre Hospital og professor på Statens Institut for Folkesundhed til Børsen.
Ifølge en rapport fra Indenrigs- og Sundhedsministeriet fra 1999 koster danskernes alkoholforbrug hvert år samfundet cirka 10 milliarder kroner.
- Mest læste på ekstrabladet.dk
-
Årets side 9-pige: Jeg går aldrig med trusser16:59, 03. feb
-
Har han opdaget tidernes største skat?19:36, 03. feb
-
Fik tatoveret helt eventyr på ryggen23:54, 03. feb
-
Din telefon afslører dit sexliv19:12, 03. feb
-
It-topchef død i flystyrt21:01, 03. feb
-
Nye fotos - Breivik efter anholdelsen20:01, 03. feb


artiklen her!