Indlæser...

'Vi fucking smadrer Roskilde'

Corey Taylor og Slipknot forbereder Roskilde Festival på den vildeste koncert - nogensinde

14:30, 03. jul 2009 | Søren Frandsen, Kasper Juul

Corey Taylor og resten af Slipknot gemmer sig bag maskerne, så fokus er på deres musik og ikke deres personer. (Foto: AP)
Corey Taylor og resten af Slipknot gemmer sig bag maskerne, så fokus er på deres musik og ikke deres personer. (Foto: AP)

Annonce

  • Oversæt / Translate
Joey Jordison bag sin maske. (Foto: Getty Images)
Joey Jordison bag sin maske. (Foto: Getty Images)
Mick Tompson med maske. (Foto: Getty Images)
Mick Tompson med maske. (Foto: Getty Images)
FACT FILE
Dannet i 1995.

Udsendte deres debutalbum 'Slipknot' i 1999.

Består i dag af Sid Wilson, Joey Jordison, Paul Gray, Chris Fehn, Jim Root, Craig '133' Jones, Shawn ’Clown’ Crahan, Mick Thomson og Corey Taylor.

I begyndelsen af bandets karriere var medlemmernes navne ikke offentligt kendt. De optrådte med groteske masker (hvilket de stadig gør) og ens kedeldragter med hver deres nummer.

Har turneret med bl.a. Metallica og Ozzy Osbourne.

Har udsendt fire plader – senest den anmelderroste 'All Hope is Gone' i 2008.

Annonce

Annonce

AAAARRRRRRRGGGGGHHHHHHH......!

O.K., en mærkelig indledning. Men den er ikke ved siden af, når det handler om Slipknot. I morgen aften smadrer de Roskilde Festivals Orange Scene – og sig selv!

Forklaring?

– Vi har det helt store set-up med, hele lortet. Det er den klart fedeste sceneopsætning med hydraulik og alt muligt andet gejl. Vi er klar til at rocke så hårdt, at stedet falder fra hinanden. Det bliver vildt – rigtig vildt, lover forsanger Corey Taylor musik, og tilføjer:

– Clown (percussionist, red.) skal sgu nok nå at brække sig på scenen.

Og der er godter i vente, hvis Slipknot leverer et show i Roskilde, som matcher det, de serverede på Download Festival i England i juni.

'Det var den bedste headlinerkoncert i hele Downloads historie. Metallica, Iron Maiden, Tool, Kiss ... smid dem alle sammen ned i gryden. Slipknot smadrede 70.000 mennesker [...] Det er ret simpelt. Slipknot er det største metalband i verden,' skrev Metal Hammer.

Hyppig gæst
– Vi ved ikke endnu, hvor meget vi får lov til at spille på lørdag, men vi har materiale til cirka to timer med på denne tour. Står det til os, så spiller vi det hele, siger forsangeren.

Slipknot er en hyppig gæst i Danmark. Bandet har før gæstet Roskilde Festival, og så sent som i november sidste år nedlagde bandet K.B. Hallen i København med, hvad Ekstra Bladets Thomas Treo betegnede som 'barbarisk brutalitet' – hvorefter han kvitterede med fem ud af seks stjerner.

– Der er en anden energi i Danmark, den er vildere og federe, og den sætter os endnu mere op, når vi står på scenen. Når vi så går endnu mere amok, gør fansene det samme. Vi har nogle rigtig fede fans, også selv om nogle af dem er bindegale, kommer det med et grin fra Corey Taylor.

Mennesker er lort
At nogle af deres fans er et enkelt klip i det mentale kørekort fra den lukkede, kan der ikke herske tvivl om. Spørger man om eksempler på vanviddet, tøver Corey Taylor med at svare.

– Det er mange episoder. Det første, der falder mig ind, er en flok fans, der har skåret ’people equals shit’ ind i ryggen. Jeg har sagt til dem, at det lort bliver siddende for evigt, men deres eneste reaktion var ’Yeah man!’. De er fucking crazy.

Skyldfølelse er det dog ikke muligt at spore hos det gennemført vanvittige band.

– Vi opfordrer dem sgu ikke til at gøre det. De lever deres liv, og det handler om at være fri til at gøre, det man har lyst til, understreger Corey Taylor.

De vilde koncerter
– Ved koncerterne smadrer I jer selv. Hvilke skader har I haft?

– Alt, der kan gå af led, har været gået af led eller er blevet smadret. Vi har alle sammen været tæt på at få skåret arme og ben af, og vores egoer er blevet smadret gang på gang, ha ha. Der har været en del alvorlige uheld, og selv om vi gerne vil holde det hele lidt på afstand, så kan vi ikke. Vores vilde koncerter er en del af Slipknot, siger Shawn 'Clown' Crahan til Kerrang Magazine.

– Når man ser 'the kids' gå amok ude foran scenen, så går vi sgu også amok, og så ender vi med at komme til skade. Men pyt med skaderne. Hvis jeg ikke spillede med Slipknot, hvad fanden skulle jeg så lave. Arbejde i køkken?

Hvad fanden er der galt?
Men selv om Slipknot, ti år efter de slog igennem, stadig går amok på scenen, så er intensiteten – utroligt nok – faldet en anelse.

– Vi var skøre i hovederne dengang. Men vi er blevet lidt ældre. Vi får ikke sat ild til hinanden så tit mere, siger Corey Taylor til musik.

Shawn 'Clown' Crahan har i forbindelse med en jubilæumsudgivelse af Slipknots debutalbum set flere hundrede timer af gamle koncertoptagelser af bandet igennem. Og han er helt enig med sin forsanger.

– Dengang kunne det ikke blive vildt nok – sygt nok. I dag, når jeg ser optagelserne, tænker jeg: Hvad fanden var der galt med os? Jeg ville under ingen omstændigheder kunne gøre den slags i dag, ha ha!

Og så er det, man spørger Corey Taylor hvorfor?

– Der er kun en måde at rocke på. Og det er HÅRDT!

Annonce


  • 1. Alex Chilton: 'Free Again: The '1970' Sessions'
  • 2. Lambchop: 'Mr. M'
  • 3. Thåström: 'Beväpna dig med vingar'

  • 1. Leonard Cohen: 'Old Ideas'
  • 2. Tindersticks: 'The Something Rain'
  • 3. Lana Del Rey: 'Born to Die'

  • 1. Leonard Cohen: 'Old Ideas'
  • 2. Tindersticks: 'The Something Rain'
  • 3. 300hz: '300hz'