Indlæser...

De første er allerede nøgne

Deltagerne i årets traditionelle nøgenløb på Roskilde Festival er dukket op og varmer op i et soppebassin

11:58, 04. jul 2009 | Peter Elsnab

Der er 30 deltagere med i det årlige nøgenløb, som skydes i gang lørdag eftermiddag. (Arkivfoto: Linda Johansen)
Der er 30 deltagere med i det årlige nøgenløb, som skydes i gang lørdag eftermiddag. (Arkivfoto: Linda Johansen)

Annonce

  • Oversæt / Translate

Annonce

Annonce

ROSKILDE FESTIVAL (ekstrabladet.dk): Deltagerne i festivalradioens traditionelle nøgenløb på Roskilde Festival er begyndt at indfinde sig. Og de er allerede nøgne.

- De har smidt hele pivtøjet, fortæller chefen for festivalradioen, Olav Hesseldahl, til ekstrabladet.dk/musik

- Lige nu sidder de i et soppebassin under nogle parasoller ude bagved, drikker masser af vand og hygger sig. En stor del af det her er jo at være nøgen, siger Olav Hesseldahl.

Det årligt tilbagevendende nøgenløb starter klokken 14.00 og har deltagelse af 15 kvinder og 15 mænd. Og til de indviede, kan det fortælles, at den detroniserede mester, 'Magnus', ikke stiller op i år. Men det har ikke været noget problem at finde deltagere.

Brasiliansk naturist
- Der har været rift om pladserne. Folk har mailet ind til os i løbet af foråret og spurgt, om de kunne sikre sig en plads i løbet, men for at gøre det så fair som muligt, har vi lavet åben tilmelding fra tirsdag klokken 12.

- Da stod fyrene i kø og ventede, og deres pladser blev hurtigt fyldt ud, mens pigerne er kommet til lidt mere hen ad vejen, siger Olav Hesseldahl, der har fået en tilmelding til løbet fra en noget uventet kant.

- Vi har - måske, for han er ikke dukket op endnu - deltagelse af en brasilianer, der er kommet til festivalen kun for at være med i løbet. Han gider ikke det her med musikken, han er en naturist, der vil være med i løbet, siger Olav Hesseldahl til ekstrabladet.dk/musik

Annonce


  • 1. Amadou & Mariam: 'Folila'
  • 2. Lambchop: 'Mr. M'
  • 3. Thåström: 'Beväpna dig med vingar'

  • 1. Leonard Cohen: 'Old Ideas'
  • 2. Tindersticks: 'The Something Rain'
  • 3. Lana Del Rey: 'Born to Die'

  • 1. Leonard Cohen: 'Old Ideas'
  • 2. Tindersticks: 'The Something Rain'
  • 3. 300hz: '300hz'