Indlæser...

Varmeste festival i 33 år

Solen har sejret på årets Roskilde Festival, hvor gæsterne oftest har formået at holde hovederne kolde i sommervarmen

17:53, 05. jul 2009 | Peter Elsnab, Steffen Gronemann

Festivalgæsterne Mikkeline og Signe nyder solen - under en parasol. (Foto: Thomas Lekfeldt)
Festivalgæsterne Mikkeline og Signe nyder solen - under en parasol. (Foto: Thomas Lekfeldt)

Annonce

  • Oversæt / Translate

Annonce

ROSKILDE FESTIVAL (ekstrabladet.dk): Enkelte sparsomme regndryp kæmpede forgæves med solen søndag eftermiddag på årets Roskilde Festival, der indtil søndag har været kendetegnet af sol, sol og mere sol.

- Vejret har været helt vildt forrygende. DMI har fortalt os, at temperaturmæssigt, er det den varmeste festival i 33 år, siger festival-talsmand Esben Danielsen til ekstrabladet.dk.

Trods varmen har gæsterne formået at holde hovederne kolde, og festivalen beskrives som en fredelig en af slagsen.

- Normalt taber folk hovedet i varmen og opfører sig åndssvagt. Der er sket det modsatte i år, hvor folk har holdt en megafest. Politiet melder om, at det har været en af de mest rolige festivaler, siger Esben Danielsen.

Varmen har dog forvoldt visse problemer på festivalen.

- Vi har haft en stor udfordring med vand. Der er blevet brugt så meget vand herude, at vandtrykket i den normale rørføring er faldet til det halve. Men det er lykkedes med hjælp fra beredskabstyrelsen, siger Esben Danielsen.

Annonce


  • 1. Alex Chilton: 'Free Again: The '1970' Sessions'
  • 2. Lambchop: 'Mr. M'
  • 3. Thåström: 'Beväpna dig med vingar'

  • 1. Leonard Cohen: 'Old Ideas'
  • 2. Tindersticks: 'The Something Rain'
  • 3. Lana Del Rey: 'Born to Die'

  • 1. Leonard Cohen: 'Old Ideas'
  • 2. Tindersticks: 'The Something Rain'
  • 3. 300hz: '300hz'