Indlæser...

X Factor-Annas single klar i maj

Anna er klar med sit første singleudspil 3. maj

15:11, 28. apr 2010 | Niklas Roar

Det blev en tårevædet afsked med 'X Factor' og Remee. Men nu er Anna glad igen. (Foto: Mogens Flindt)
Det blev en tårevædet afsked med 'X Factor' og Remee. Men nu er Anna glad igen. (Foto: Mogens Flindt)

Annonce

  • Oversæt / Translate

Annonce

'X Factor' vinteren 2010: Det var Remees sværeste beslutning nogensinde. At skulle vælge mellem sine egne to unge håb. Det færøske sangtalent Anna og den blot 15-årige Jesper.

Knægten blev foretrukket, og Anna fik aldrig mulighed for at komme i den finale, som mange tv-seere på forhånd havde set hende som vinder af.

Men hun har ikke ladet sig slå ud. I stedet udsender den rødhårede sangerinde 3. maj sin første single 'Walking on fire', der ifølge en pressemeddelese bliver første udspil fra et helt album, der spænder over genrer som soul, latin og pop.

Det er topproduceren Pete Smith, der blandt andet har samarbejdet med navne som Sting, Randy Crawford og Gary Moore, som har taget den 18-årige pige til sig.

- Det er en drøm, der går i opfyldelse, siger hovedpersonen selv.

Hun er for tiden i Millfactory-studiet for fortsætte arbejdet med albumudgivelse.

Annonce


  • 1. Amadou & Mariam: 'Folila'
  • 2. Lambchop: 'Mr. M'
  • 3. Thåström: 'Beväpna dig med vingar'

  • 1. Leonard Cohen: 'Old Ideas'
  • 2. Tindersticks: 'The Something Rain'
  • 3. Lana Del Rey: 'Born to Die'

  • 1. Leonard Cohen: 'Old Ideas'
  • 2. Tindersticks: 'The Something Rain'
  • 3. 300hz: '300hz'