Indlæser...

Roskildes dyre dreng: Prince får 12 mio.

Roskilde Festival har haft den store pung fremme. Kontrakten med Prince har kostet 12 millioner kroner

07:54, 18. jun 2010 | Pernille Christensen

Prince spiller på Roskilde Festival søndag aften. (Foto: AP)
Prince spiller på Roskilde Festival søndag aften. (Foto: AP) Se stort billede | Del

Annonce

  • Oversæt / Translate

Annonce

Annonce

Det er virkelig et scoop Roskilde Festival har gjort i år, hvor det er lykkedes at få selveste Prince til at spille på markerne på Midtsjælland. Ud over usædvanligt gode overtalelsesvener, så har Roskilde også måtte have den helt store pung frem for at få aftalen i hus.

Ifølge Urban skal det lille spinkle rockfænomen have to millioner dollars - eller omkring 12 millioner kroner for at gå på scenen den 4. juli i Roskilde. Det svarer til over 30 procent af festivalens samlede budget.

- Det samlede budget er 37 millioner kroner Vi udtaler os aldrig om, hvad vi betaler for kunstnerne. Det er en sag mellem os og dem, siger Roskilde-Festivalens talskvinde Christina Bilde til avisen.

- Vi er sikre på, at vi har gjort et rigtigt valg uanset prisen. Med Prince får festivalen en fantastisk afslutning, siger Bilde.

Udeblev to gange
Mange festivaldeltagere vil nok være lidt ekstra spændt på at se netop Prince gå på scenen. To gange, hvor Prince har skullet spille i Danmark, er rockikonet udeblevet. Det var i 1996 i København og for to år siden, hvor han skulle have spillet i Århus. Men der er ingen grund til at være nervøs denne gang, forsikrer Christina Bilde.

- Selvfølgelig har vi kontrakt med Prince på, at han spiller søndag aften. Sådan arbejder vi altid, siger hun til Urban.

Annonce


  • 1. Alex Chilton: 'Free Again: The '1970' Sessions'
  • 2. Lambchop: 'Mr. M'
  • 3. Thåström: 'Beväpna dig med vingar'

  • 1. Leonard Cohen: 'Old Ideas'
  • 2. Tindersticks: 'The Something Rain'
  • 3. Lana Del Rey: 'Born to Die'

  • 1. Leonard Cohen: 'Old Ideas'
  • 2. Tindersticks: 'The Something Rain'
  • 3. 300hz: '300hz'