Pearl Jam vil aldrig kunne optræde i Danmark, uden den lange skygge fra
tragedien på Roskilde Festival i 2000 dækker gruppens koncert, men i forhold
til det bevægende show i hovedstadens Forum i juni 2007, så var der
anderledes lystig og løssluppen stemning, da Eddie Vedder og co. her til
aften vendte tilbage.
Det var sidste stop på den første af Seattle-veteranernes to europaturnéer denne sommer, og d’herrer var så entusiastiske, at bandmedlemmer hjalp til hele tre gange under den sympatiske support fra de gamle Los Angeles-punkere X.
Læs også: Se også: Livsbekræftende Pearl Jam-koncert
Pearl Jam selv stod på scenen fra klokken 21.25 til præcis midnat, og det var både længe og for længe, men spilleglæden og entusiasmen i Forums subtropiske indeklima lunede også under unødvendige numre som tomgangsprægede ’Cropduster’, ’Glorified G’ og ’Unthought Known’.
Med loftslyset tændt
Orkesterets temperamentsforladte skiver har en udbredt tendens til at være
uldne og ufarlige, hvorimod der er anderledes snert i repertoiret live, og
’Do the Evolution’ bed fra sig med en tænderskærende solo af Stone Gossard.
Andre højdepunkter kom væltende i form af ’The Fixer’ samt en lang fabulerende fortolkning af Victoria Williams’ ’Crazy Mary’.
Pearl Jam lagde til sidst også arm med The Whos klassiske ’Baba O’Riley’, mens loftslyset var tændt, og amerikanerne gav forbillederne kamp til stregen, hvilket som bekendt ikke siger så lidt.
Læs også: Se også: Pearl Jam: Torden uden lyn
Atmosfæren i Forum mindede om en genforeningsfest på efterskolen, og publikumsfavoritter fra debuten som ’Even Flow’ og ’Why Go’ forårsagede crowdsurfing, så det var som at være tilbage i starten af 1990’erne.
Pearl Jam hænger til tider fast i en slags nostalgisk teenageromantik, der simpelthen ikke klæder dem længere, og ’Jeremy’ og ’Alive’ fremstår efterhånden ret naive.
På gebrokkent dansk
Vedder holdt en lille høflig velkomsttale på charmerende, gebrokkent dansk,
hvilket er hørt meget værre og mere klichéfyldt, og det er vist første gang,
at en rockstjerne står i rampelyset og roser danskerne for alle deres
vindmøller.
Frontmanden dedikerede Neil Young-lignende ’Smile’ til nummerets medforfatter, Dennis Flemion, der blev erklæret død i går, efter galningen fra The Frogs aldrig kom tilbage fra en dukkert i en sø.
Læs også: Se også: Kultrocker druknet i sø
Pearl Jam skal nu nok komme tilbage, for de 10.000 billetter til Forum blev flået væk på halvanden time tilbage i december, og dedikationen både på og foran scenen var vitterligt imponerende.
I perioder kunne man ikke sig det samme om selve musikken.
