Indlæser...

'Danish dynamite' nummer 1 efter 24 år

We are red, we are white, we are danish dynamite, lød det i 1984. Og 24 år efter er sangen helt i top på nationen! Og Dodo - hun dumper

11:01, 03. maj 2008 | Thomas Harder

Annonce

Annonce

Annonce

Dodo kunne ligeså godt have ladet være med at indspille sin 'Vi vil ha' sejren i land' , dengang i 1998. Der er ihvertfald kun 1 procent, der har sat et hak ud for hende i afstemningen om den bedste landsholdssang. Meget bedre ser det ikke ud for Det Brune Punktum og Søren Poppes fodboldsforsøg. 'All We need is Love' med Det Brune Punktum får 3 procent, og Poppe får 2 procent for 'Danmarks drenge' Danmark.

Guld til Gunnar Nu
I den anden ende af skalaen topper Rap Nu med Gunnar Nu med 39 procent. Re-Sepp-Ten - Vi er røde, Vi er hvide , får 19%, mens En for alle (alle for en) med Rocazino får 22 procent.

Minderne kan give billetter
En ting er sikkert - de gamle sange bringer minderne om dansk fodbolds storheds tid frem, og Ekstra Bladet har seks billetter til den gallapremieren på 'Og det var Danmark' - en spillefilm baseret på dokumentaroptagelser fra dansk fodbold i årene 1972 til 1992.

Send din fodboldhistorie
Dansk fodbolds største ikoner er inviteret med til gallapremieren, der finder sted mandag den 5. maj i Imperial og efterfølgende i Tivoli. Konkurrencen løber frem til søndag den 4. maj kl. 11.00, og du kan være med i konkurrencen, hvis du sender os dine bedste fodboldbilleder/minder her

Annonce


Annonce