Indlæser...

Fyr ikke 'bombe'-vitser af i lufthavnen

Er det panik og hysteri, når en ung kvinde nu må indkassere en 10-dages betinget dom for at fyre en 'bombe'-vits af i en lufthavn?

15:41, 11. jun 2008 | Thomas Harder

Annonce

Skal man have ti dages betinget fængsel for at sige 'bombe' i lufthavnen?
Skal man have ti dages betinget fængsel for at sige 'bombe' i lufthavnen?

Annonce

Det er selvfølgelig utroligt vigtigt med at højt sikkerhedsniveau i en lufthavn, men kan det være rigtigt, at en ung kvinde nu får plettet sin straffeattest med en ti dages betinget fængselsdom, for at sige 'bombe' i en lufthavn?

Slap med advarsel
For en par måneder siden klarede vagterne i Liverpool John Lennon Airport en tilsvarende situation med at give en advarsel, da en jysk forretningsmand kom til at bruge b-ordet op vej hjem fra en fodboldkamp.

Manden forklarede efterfølgende, at han var blevet hevet til siden, og han havde beklaget over for vagterne, mens flyet ventede og at han derefter fik lov at rejse med hjem.

Men nu tyder dagens dom på, at de danske vagter er mere påpasselige end deres engelske kolleger. Men hvad mener du - er man selv skyld i at få en dom, når man siger 'bombe' i en lufthavn?

Annonce


Annonce