Indlæser...

Nu vil 2.generation sætte dagsordenen

60 unge indvandrere med succes begyndte et særligt kursus i dag. De er fremtidens ledere og vil vise Danmark, at de har noget at byde på

21:27, 04. aug 2008 | Thomas Harder

Annonce

Annonce

Annonce

Kurset foregår på Gerlev Idrætshøjskole og hedder Taking The Lead - sportscamp. De 60 unge er udvalgt fordi de har succes i skolen, er motiverede og fokuserede på, at gøre en forskel for andre unge indvandrere, der ikke har været lige så heldige som dem. Som nogle af de unge harsagt tidligere til nationen!, så er Taking The Lead et integrationsprojekt, der for en gangs skyld IKKE er henvendt til kriminelle.

Don Ø er med på sidelinjen
Når kurset slutter på søndag fortsætter de unge med at netværke med en kreds af virksomheder - bakket op af bl.a Don Ø og den amerikanske ambassadør.

Du kan følge de unge her på nationen! i løbet af ugen, men i dag er det Shin Søndergård, der skriver om højskolens møde med de unge:

Mandag den 4. august 2008 er Gerlev idrætshøjskole blevet midtpunkt for integrationsprojektet ”Taking the lead”. Dette er et storstilet og længerevarende projekt, hvor ressourcestærke unge med anden etnisk baggrund end dansk skal integreres og uddannes til at være rollemodeller for andre unge med samme baggrund, samt på sigt være med til at føre projektet videre.

Fra mandag til søndag skal de ca. 60 kastes ud i nogle af højskolens mange tilbud. Eleverne har fået valget mellem fodbold, basketball, dans, kampsport og streetmovement. Af disse fag har hver elev to hovedfag, som de vil komme til at beskæftige sig med hele ugen.

Da kl. blev 11 væltede en busfuld glade unge mennesker ind af hoveddøren, klar til at suge indtryk til sig. Alle fordomme omkring de unges vilje til at deltage blev hurtigt gjort til skamme, da de med et kæmpe engagement kastede sig hovedkulds ind i de ”ryste-sammen-lege” som var en del af introduktionen til ugen.

Forinden var samtlige unge blevet udstyret med sponsorgaver fra Nike, i form af forskelligt sportstøj og -udstyr.

På trods af at vi her har at gøre med en flok velfungerende og -integrerede unge mennesker, går der ikke lang tid før man opfatter en kulturel forskel. Under den første middagssamling, siger en af de unge pludselig: ”Hvad er det der koldskål for noget?”. Frygtløs over den smagsverden hælder han en stor portion indenbords, og udbryder: ”Det er jo bedre end slik!”.

Efter et langt og stillesiddende foredrag om de praktiske forhold, er de nu ved at gøre sig klar til at være aktive i deres første hovedfag.

Efter undervisning og aftensmad vil der som aftenarrangement være en kæmpe cricketturnering, som efterhånden er noget af en tradition på Gerlev idrætshøjskole.

Hvis du har spørgsmål til de unge, skriv dem her, så svarer de i morgen aften.

Annonce


Annonce