Indlæser...

Indsatsstyrke parat til integration

60 særligt udvalgte unge indvandrere er nu parat til at indtage danske virksomheder og foreninger i en indsats for bedre integration

07:15, 12. aug 2008 | Thomas Harder

Annonce

De 60 unge er med på Taking The Lead - nu skal de ud og lave integration i foreninger eller starte deres egen forening.
De 60 unge er med på Taking The Lead - nu skal de ud og lave integration i foreninger eller starte deres egen forening.

Annonce

Annonce

De hedder Miroslaw, Rajneek, Bezir og 57 andre gode navne, og de er udvalgt som første kuld af integrationsvindere i Taking The Lead. De får gode karakterer i skolen, de er opsat på at få en karriere, og så føler de et ansvar for at gøre noget ved integrationen.

I sidste uge var de 60 unge samlet på Gerlev Idrætshøjskole - programmet bød på teambuilding, undervisning i ledelse og foreningslære. Tanken er at de unge skal ud og gøre en indsats i en eksisterende forening - eller en forening de selv grundlægger.
De unge skulle også skrive en personlig karriereplan bl.a med plan om uddannelse og ønske en erhvervspraktik. Så de unge bliver hjulpet med at få personlig succes.

- Den her uge har været helt fantastisk. De er topmotiverede, og i løbet af ugen blev stemningen bare bedre og bedre. De vil virkelig ud og gøre en forskel for andre unge med anden etnisk baggrund, og de er også meget fokuserede på at nå deres personlige mål - få succes med karrieren, siger Faisal Khiljee, projektleder fra ASF-folkhjælp, der koordinerer Taking The Lead.

Fik 1.5 million fra United Hearts
Fonden United Hearts gav lørdag 1.500.000 kroner til Taking The Lead, og den amerikanske ambassadør James Cain besøgte også de unge - de 10 mest motiverede får nemlig en rejse en til USA til næste sommer.

Ambassadør Cain mener, at Taking the Lead er en måde at bringe det bedste fra USA og Danmark sammen. Og at der er tale om den største private fondraising i Danmark nogensinde.
- Da vi rejste pengene, var vi enige om, at nydanske er det vigtigste for Danmark her og nu. I skal være de fremtidige rollemodeller og ledere her i landet. I er modige ved at have taget denne udfordring op.

Don Ø, som sammen med ambassadøren har været med til at rejse penge til United Hearts, skal nu sammen med ASF, United Hearts og den amerikanske ambassade i gang med at hjælpe de unge videre med deres ønsker om erhvervspraktik ført ud i livet. De unge har bla. ønsket at få erhvervspraktik som fotograf, hjerte kirurg, flyveleder, læge, ingeniør osv.

Næste gang de 60 unge mødes bliver i øvrigt også i FCK-regi. De skal nemlig ind og se FCK-Midtjylland, da de er blevet inviteret af midtjyllands ex-træner Erik Rasmussen.

Annonce


Annonce