Indlæser...

OL-deltagernes dårlige undskyldninger

Det går dårligt for Danmarks deltagelse ved OL. Hvert nederlag byder på nye forklaringer på, hvorfor det gik galt

15:11, 13. aug 2008 | June Thomsen

Annonce

Louise Laursen havde forberedt sig grundigt til bueskydningskonkurrencen, men lod sig distrahere af en løbende næse og mærkelige lyde. Foto: Thomas Wilmann
Louise Laursen havde forberedt sig grundigt til bueskydningskonkurrencen, men lod sig distrahere af en løbende næse og mærkelige lyde. Foto: Thomas Wilmann
  • Tema
  • Ukraine vil være OL-vært IOC: Ukraine vil være OL-vært

Annonce

Annonce

- Der er for få danske sportsfolk, der bider tænderne sammen ved dette OL.

Ordene kommer fra Kai Holm, det danske medlem af den Internationale Olympiske Komité, IOC. Han mener ikke, de danske sportsfolk kæmper hårdt nok for at vinde - specielt ikke hvis de møder en stærkere modstander.

Men lytter man til de danske OL-deltageres forklaringer på, hvorfor de har en OL exit hurtigere end Carl Lewis, så er det altså langtfra modstandernes talent, der er problemet. Det er snarere ting som .... en radio, en løbende næse og mærkelige lyde, der forhindrer danskerne i at nærme sig medaljerne. Her er nogle af OLs mest underfundige undskyldninger:

Hallo er der nogen?
Cykelrytteren Brian Vandborg endte som en af de langsommeste af de 39 deltagere i enkeltstart i landevejscykling. Hans OL exit forklares med:
- Min radio fungerede ikke så godt.

For bueskytten Louise Laursen gik det helt galt allerede i seedningsrunden. Her betød en svær forkølelse, at hun endte på en 52. plads ud af 64 deltagere.
- Jeg måtte hele tiden pudse næse, og det gik nok lidt ud over selvtilliden, forklarede hun bagefter.

Få dage senere tabte hun med 13 point til polakken Malgorzata Cwienczek. Midt i dysten hørte Louise en høj, underlig og skrattende lyd fra sidetribunen i det olympiske bueskytteanlæg.
- Så kunne jeg altså ikke få mine tanker væk fra lyden igen. Det ødelagde det lidt for mig.

Mindre forstrækning
Mens nogle deltageres præstation ødelægges af teknikproblemer og andre forstyrrende elementer, så vælger andre at lade kærlighed til næsten (undskyld hesten) være årsag til deres OL exit. Det er tilfældet for rytteren Peter Flarup, der frivilligt trak sig fra den military konkurrence - hvor han lå som nummer 20 - fordi hesten Silver Ray fik 'en mindre forstrækning' i et løb.

Skaden var ikke alvorlig, men Flarup ville ikke risikere at forværre den.
- Det er mere end ærgerligt, men Silvers ve og vel er vigtigere end at deltage, fortæller rytteren, der har brugt 1½ år på at forberede sig til OL.

Mærkede ikke en skid
Der skulle langt mere end en skade til at få bryderen Anders Nyblom til at trække sig fra OL. I flere måneder op til legene har han haft en skade i venstre knæ. Men det var ikke skaden, der voldte problemer, da han mødte koreaneren Eun-Chul Park.
- Knæet mærkede jeg ikke en skid til, sagde han.

Men hvorfor røg Anders Nyblom så ud - efter kun fire minutter?

Han mødte såmænd en bedre modstander.

Annonce


Annonce