SMS Tip

Vejret i dag:
-2°

Nu kalder de landsholdet 'tudekællinger'

Det ser ud til, at landsholdet med sin presseboykot har scoret et selvmål - nu har fodboldfans oprettet en hadegruppe på Facebook og overvejer en boykot

12:48 - 11. sep. 2008 | June Thomsen

null

Både Morten Olsen og landsholdet har fået opkaldt en Facebook-gruppe efter sig. Og det er ikke ros, der øses af på siderne. Foto: Lars Poulsen

'At boykotte pressen, fordi den yderst berretiget har kritiseret præstationerne, er simpelthen så barnligt og langt ude i skoven, at vi som 'forbrugere' må overveje at boykotte sådan en flok tøser. Og hvis Morten Olsen i øvrigt er en del af dette må han fyres øjeblikkeligt (han var jo alligevel tæt på i forvejen).

Sådan er ordene i en nyoprettet Facebook-gruppe med navnet 'Landsholdet - en flok tudekællinger'. Her lufter forargede fodboldfans deres vrede over et landshold, der ifølge gruppen ikke præsterer specielt godt - og som så ovenikøbet bliver fornærmede over, at pressen går til dem.

Useriøse, overforkælede
Et af medlemmerne skriver:

'Puha, mage til en flok useriøse, overforkælede og overbeskyttede forboldspillere skal man godt nok lede længe efter - sikke da en respektløs indstilling at rende rundt med..... '

'Hvad bilder dig sig ind? Render rundt der i deres egen lille 'osteklokke' og tror, at vi bare finder os i hvadsomhelst... pinligt siger jeg bare, meget pinligt.

Gruppen er dog ikke den eneste på Facebook, der brokker sig over landsholdet. Også 'Fodboldslandsholdet STINKER!!... Morten Olsen raus ' hverver nye medlemmer i disse dage.

Morten Olsen må gå
Landstræneren har åbenbart også gjort det så tilpas dårligt, at der er nogle, der har gjort sig den ulejlighed at oprette en særlig 'Morten Olsen af landsholdet'-gruppe på Facebook. Her lyder parolen:

'Opråb... Nu er det på tide at få skiftet den landstræner ud. Manden er jo tydeligvis gået i selvsving'.

Annonce

Annonce

Annonce

  • Seneste i Nationen






Annonce

Img