Jurist: Flere sager mod bloggere
Politikvinden, der i dag var i retten for brud på racismesparagraffen, er bare starten på en lang række sager, forudser pressejurist
13:45, 16. okt 2008 | Thomas Harder
![]()
-
Mystisk lys: Det var nok Brøndby Stadion?15:30
-
HEAT 2: Find en nummerpige til Rudy13:11
-
Mystisk lys på himlen: Hvad er det her?15:51
- Hvad med en skrumpe-lever til din Tuborg?11:44
- Er du handicappet: Glem sex17:55
- Nej til cykler: De giver kaos i København17:12
- Endelig slipper vi for rygernes diktatur16:24
- Rygere: Nicorette er bag rygeforbud09:46
- Læserbrev: Pengene fosser ud i Vollsmose 18:04
- Matros: Sådan skaffer vi Afrika vand12:14
- Betalingsring: Tag dog cyklen, dovne hunde!09:50
- Betalingsring er en Københavner-skat15:49
- Fagbevægelsen på vej tilbage til 190014:52
- Mariager laver omvendt betalingsring12:48
- Du betaler: Drop Bededag og frokostpause11:48
![]()
Det er blevet meget nemt at publicere sin mening om alt mellem himmel og jord på en personlig blog, så pressejurist Oluf Jørgensen forudser, at fremtiden vil byde på langt flere 'blog-sager'.
- Der vil komme flere sager. Det må man jo forvente, for dem, der skriver disse blogs gør det jo for at nogen skal læse dem, og når det er meget personlige holdninger, der blivet udtryk for, så vil der være nogen, der vil føle sig krænket, siger Oluf Jørgensen til nationen!
Pressejuristen kan ikke komme i tanke om nogen sager, hvor bloggere er blevet dømt, men han mener ikke, at den bøde, anklageren i den aktuelle sag kræver - 2000 kroner - er særlig streng.
- Det er jo nærmest det mindste man kan give, hvis man mener, at der er tale om et brud på racismeparagraffen. Og sådan en bøde skal nok betragtes som en advarsel, siger Oluf Jørgensen.
Men hvad mener du - skal blog-skriverier betragtes som en del af det offentlige rum, og dermed være omfattet af racisme-paragraffen, eller bør der være frit slag?
Oluf Jørgensens gode råd til bloggere er ihvertfald at holde sin indenfor de retningslinjer som lovgivningen udstikker - altså holde sig fra trusler, injurier og racistiske udfald.
- Mest læste på ekstrabladet.dk
-
Sådan hilser Noma udeblevne gæster18:22, 10. feb
-
Sexbombe brugte brysterne som airbags17:01, 10. feb
-
Socialchef: Mulig fejlvurdering i drabssag17:18, 10. feb
-
Klamydia-Rasmus: Paradise-pigernes numser dur ikke15:01, 10. feb
-
Patient i livsfare efter ambulanceulykke14:31, 10. feb
-
Bayern München flirter med paven18:01, 10. feb


artiklen her!