Fed kur mod dansk sortsyn
Der er masser af ting at glæde sig over - og måske står det ikke så dårligt til med integrationen, skriver Susanne Bjerrehuus
12:05, 03. dec 2008 | Thomas Harder
![]()
-
Mobiltåber 19:35
-
Mystisk lys: Det var nok Brøndby Stadion?15:30
-
HEAT 2: Find en nummerpige til Rudy13:11
- Mystisk lys på himlen: Hvad er det her?15:51
- Hvad med en skrumpe-lever til din Tuborg?11:44
- Er du handicappet: Glem sex17:55
- Nej til cykler: De giver kaos i København17:12
- Endelig slipper vi for rygernes diktatur16:24
- Rygere: Nicorette er bag rygeforbud09:46
- Læserbrev: Pengene fosser ud i Vollsmose 18:04
- Matros: Sådan skaffer vi Afrika vand12:14
- Betalingsring: Tag dog cyklen, dovne hunde!09:50
- Betalingsring er en Københavner-skat15:49
- Fagbevægelsen på vej tilbage til 190014:52
- Mariager laver omvendt betalingsring12:48
![]()
EKSTRA BLADETS FATTIGE, men fromme storesøster, Politiken, svigtede heller ikke denne første søndag i advent. Julehyggen blev bearbejdet med stød og slag fra alle vinkler.
Helsides rædselsskildringer af udhungrede afrikanske mødre, fastspændte patienter på den lukkede, Island, der synker økonomisk i havet, som snart er kemisk renset for fisk. Ikke en fugl, ikke en frø bliver tilbage. Der Untergang for det globale klima.
VI VAR LIGE LANDET fra Gran Canaria. Verdens bedste klima, intet jetlag og en kort flyvetur. Alt det Mauritius, Seychellerne og Lizard Island ikke kan konkurrere med.
Efter en uge ved poolen, pantai-massage og fede bøger var det svært at mobilisere det danske sortsyn. Det var alle tiders ferie. Især hvis man også lader sig charmere af skønhedspletterne.
Maspalomas minder om en krydsning mellem Dyrehavsbakken og Fælledparken 1. maj. Man skal ikke vove sig ret langt væk fra vores hyggelige hotel, før man får chokket. Og værre blev det, da vi på udflugt til havnebyen Puerto Mogán måtte skifte bus i Playa del Inglés. Fra stoppestedet skuede vi ud i en rædsel af en hektisk bydel, hvor danske og norske flag kæmpede om territoriet.
Barer, cafeer og souvenirbutikker med navne som 'Sosialkontoret', 'Den nye trollstua' og 'Hos Pia' afløste hinanden. Samtlige tyskere var flygtet.
De var til gengæld på vores hotel, hvilket resulterede i, at Asger hver eneste morgen måtte tumle ud af sengen kl. kvart i kvalme og suse ned og lægge et par bøger på to solsenge, hvis ikke vi skulle ende på dem i skyggen.
HVER MORGEN HILSTE tyskerne på Asger med store smil og et rungende 'Guten Morgen'. På hans T-shirt stod der TSV 1860 München. Der er ikke noget, der binder tyskere og danskere sammen som fodbold. Især når danskere er fan af en tysk klub.
Dagligt fulgte jeg interesseret med i, hvordan en kone var ved at tage livet af sin tykke, rige mand. Maden på hotellet var himmelsk, og tyksakken hentede store portioner til sig selv. Og hver gang hun skulle have noget, tog hun også rigeligt med til ham. Næste år er manden under mulde og konen tilbage på hotellet med en ung, græsk gud.
PÅ VEJEN HJEM i flyet væltede det med børn og en masse linedansere. Chefpurseren på SAS-flyet tog det hele med godt humør.
Da vi landede, takkede han over højtaleren os alle for en hyggelig flyvetur: Tak for de dejlige unger, som styrtede rundt mellem benene på os. Tak til alle jer, som stod i midtergangene og snakkede det meste af turen. Tak, fordi I fløj med SAS. Når I nu forlader flyet, så lad det gå lidt tjept, vi trænger meget til en smøg heroppe i cockpittet. Og alle passagererne klappede og forlod storgrinende flyet.
VI BLEV I ØVRIGT kørt til Kastrup Lufthavn af en ung, muslimsk chauffør. Efter et par år i spjældet havde han fundet fred i islam. Han bad fem gange om dagen og glædede sig til at begynde at studere og samtidig køre taxa for at forsørge sin familie.
'Danmark er et fint og fantastisk land', sagde han. Måske står det ikke så dårligt til med integrationen, men den køber de nok ikke hos de fine på Politiken.
- Seneste nyt på ekstrabladet.dk
-
Ny dansk spillefilm om 'Den tatoverede konge'02:22
-
Ekskæresten spænder ben for Kims økonomi00:25
-
Drabssigtet var for farlig til bostedet - i 201000:16
-
TV: Rasende Blachman giver Pernille én over nakken00:12
-
GALLERI: Flotte billeder fra hele verden23:40
-
TV: Phuong & Rasmus: Danmark har ikke været søde ved os23:39
- Mest læste på ekstrabladet.dk
-
TV: Rasende Blachman giver Pernille én over nakken00:12, 11. feb
-
Fetterlein skrider fra stripperfest21:14, 10. feb
-
Sådan hilser Noma udeblevne gæster18:22, 10. feb
-
Ekskæresten spænder ben for Kims økonomi00:25, 11. feb
-
Rasmuuuuuuuuuus! 23:52, 10. feb
-
Hashbod solgte for 100.000 kr. om dagen19:51, 10. feb


artiklen her!