Indlæser...

Ikea besejrer Al-Qaida

Den kulturelle, muslimske barriere, som ingen vesterlænding ellers har formået at fjerne, gennembryder Ikea hver dag, skriver Michael Rastrup Smith

15:29, 18. feb 2009 | Michael Rastrup Smith

Annonce

Michael Rastrup Smith. (Privatfoto)
Michael Rastrup Smith. (Privatfoto)

Annonce

Annonce

VI HAR været bange for Al-Qaida siden 11. september 2001. Og det, selv om terrorgruppen har haft svært ved at levere noget spektakulært siden da.

Men vores frygt for Al-Qaida bliver holdt ved lige. Når vores flaske med drikkevand bliver konfiskeret i lufthavnen. Og når vi skal smide livrem og sko i sikkerhedskontrollen.

Og vi skræmmes, når politiet optrævler en celle af dilettant-terrorister blandt andengenerations muslimske indvandrere i Gellerupparken, Ishøj eller Vollsmose.

MEN BÅDE Al-Qaidas Osama bin Laden og hans næstkommanderende, læge og spindoktor Aymanal-Zawahiri, har svigtende indflydelse, hedder det nu.

Dette terrorens svar på Gøg og Gokke har mistet kontrol, men hvorfor?

Det er enkelt. Deres had og absurde middelalder-nostalgi trives dårligt, hvor muslimer har et velfungerende liv og kan realisere deres drømme, som de kan det i Malaysia og efterhånden også i verdens største muslimske land, Indonesien.

I MALAYSIA er Ikea tydeligvis kommet til byen. Og når Ikea rykker ind i et land, er det skelsættende. Forbrugerne får et nyt sæt af livsværdier næsten på linje med de religiøse. Drømme bliver til virkelighed.

Malaysierne er takket være Ikeas gode design til minimale priser 'væltet ind over' livsstilsbarrieren, som var det en målstreg. Og med malaysiernes nye bevidsthed om livsstil, er der ringere plads til det ekstreme. For det ekstreme trives kun, hvor der er mindreværd og ingen plads til drømme.

SÅ MENS VI i den vestlige verden har brudt hjernen med, hvordan vi kan knække muslimsk fundamentalisme og terror, så har verdens mest magtfulde kulturelle fænomen, Ikea, vundet og fredeliggjort muslimske hjerter på stribe.

Ikeas katalog trykkes hvert år i dobbelt så mange eksemplarer som verdens ellers største publikation, Biblen. Vær sikker på, at Ikeas budskab om livsstil, livsværdi og livslyst fænger meget bedre i den islamiske verden end kristne korsridderes budskab.

DET ER overvældende at se, hvordan muslimske kunder stormer til livstilstemplet Ikea i Kuala Lumpur. De kommer i titusindvis for at købe et Abstrakt-køkken, en Ektorp-hjørnesofa og et sæt Stabil-gryder.

De bestormer Ikeas restaurant, der formentlig er Kuala Lumpurs travleste. Den kulturelle, muslimske barriere, som ingen vesterlænding ellers har formået at fjerne, gennembryder Ikeas livsstilsmagere hver eneste dag.

Kvinder med slør bærer på bakker med oceaner af svenske köttbullar, komplet med små, svenske flag stukket ned i de runde, svenske deller.

IKEA's muslimske kunder er nye i forbrugsverdenen, men Ikea sørger godt for sin menighed. Fordi alt er så overkommeligt i Ikea, har mange kunder pludselig fået et hjem med stil, som de værner om. Samtidig har de fået noget i Stabil-gryden.

Og det er i virkeligheden det, som det hele handler om. Skråt op med CIA, FBI, PET, FET, Guantánamo, den amerikanske hær, Foghs fredstropper, Jægerkorpset, korvetten Olfert Fischer og alt det andet. Det sammensurium bringer krig og ulykke til den muslimske verden.

Lær dog af Ikea! Det er egentlig nemt. Vis folk respekt. Hjælp dem med at realisere deres drømme, og gi' dem noget i gryden.

Drømme, der realiseres, skaber fred i både din og i deres verden!

Annonce


Annonce