Indlæser...

En hilsen til voldsmændene

Mens aftenens 'Stop Volden'-koncert bliver gjort klar på Rådhuspladsen, kan du sende din hilsen til dem, der demonstreres imod

13:31, 19. mar 2009 | Kristian Ruhe Thorsen

Annonce

Helen Toft er en af de entusiastiske arrangører bag aftenens 'Stop Volden'-koncert. (Foto: Anders Kjærulff Christensen)
Helen Toft er en af de entusiastiske arrangører bag aftenens 'Stop Volden'-koncert. (Foto: Anders Kjærulff Christensen)
Martin Hartvig vil ikke kunne tage armene ned, hvis hans mål om 5000 mennesker på Rådhuspladsen i aften bliver virkelighed. (Foto: Anders Kjærulff Christensen)
Martin Hartvig vil ikke kunne tage armene ned, hvis hans mål om 5000 mennesker på Rådhuspladsen i aften bliver virkelighed. (Foto: Anders Kjærulff Christensen)

Annonce

Annonce

Der er lagt op til masser af god stemning, når en perlerække af danske musikere i aften træder op på Rådhuspladsens store scene for at opfordre os alle til at tage afstand til volden i landet.

De tre arrangører gør i hvert fald, hvad de kan lige nu. De slider hårdt ved scenen på den store plads, men de belønnes også fra oven med en varm, skinnende sol.

Væk med duerne
- Det værste, der kan ske, er, hvis strømmen går. Og så er der også en udfordring i at få kunstnerne til at komme til tiden og få duerne væk, griner den ene arrangør, Martin Hartvig.

Han glæder sig især over, at der ikke har været problemer med at få kunstnerne til at stille op til koncerten, der i øvrigt bindes sammen af stand-up'eren Umanden som konferencier.

- Ingen af dem, vi har spurgt, har behøvet betænkningstid overhovedet, fortæller han om de voldshadende kunstnere, der stiller op.

Positiv modstand
Og mens solen steger arrangørerne under arbejdet med at slæbe udstyr og t-shirts til boderne på plads, er humøret højt.

- Nu kører bussen - det kan næsten ikke gå galt, når en anden af arrangørerne, Helen Toft, at sige mellem slæbet af trøjer og opkald fra Aftenshowet, TV-Avisen og alle de andre medier, der vil have fat i hende til aftenudsendelserne.

- Jeg glæder mig meget til at få mit og andres modstand mod vold frem på en positiv måde, fortæller hun, og afslører, at de musikalske højdepunkter for hende i aften bliver KNA Connected med Laura og Nomadix, der har Al Agami med på scenen.


Se reportage fra Rådhuspladsen med Martin Hartvig og Helen Toft

Perfekt vejr
Og med blandingen af god musik, et godt budskab og DMIs løfter om, at foråret viser sin smukkeste side i dag og i aften, håber og tror arrangørerne, at Rådhuspladsen bliver fyldt i løbet af koncerten.

Musikken starter på Rådhuspladsen klokken 17 - klokken 20 holdes der et minuts stilhed for ofrene for vold.

Lige meget om du er i København eller ej i dag, kan du tænde 'Håbets Lys' her .

Vil du gi' en særlig hilsen til landets voldforbrydere eller deres ofre, kan du skrive en kommentar til denne artikel.

Annonce


Annonce