Indlæser...

Patter her og der og alle vegne

Må man hænge side-9-piger op på politistationen? Nej, mener den tidligere politi-elev Maja Markman, der vil have plakaterne ned.

13:44, 01. apr 2009 (Opdateret tid: 14:34, 01. apr 2009) | Thomas Harder

Annonce

Joan Divine kommenterer striden i politiet om side 9-pige-plakater således: - Jeg synes Danmark er på ved i en kedelig retning. jeg synes det skaber sådan en god stemning med de billeder. (Foto: Samsoephotography.com)
Joan Divine kommenterer striden i politiet om side 9-pige-plakater således: - Jeg synes Danmark er på ved i en kedelig retning. jeg synes det skaber sådan en god stemning med de billeder. (Foto: Samsoephotography.com)
  • Tema
  • Sexbombe brugte brysterne som airbags Bryster: Sexbombe brugte brysterne som airbags

Annonce

Annonce

Den tidligere politi-elev Maja Markman er egentlig ligeglad med, hvad politifolk gør privat med billeder af hel- eller halvafklædte kvinder. Men hun synes ikke, at der skal hænge side 9-piger på politistationen, og derfor skrev hun til ledelseln for et år siden og da det ikke hjalp, har hun nu skrevet et indlæg i Berlingske Tidende:

Ikke på en arbejdsplads
- Privat må folk gøre fuldstændigt, som det passer dem. Hvis man godt kan lide at kigge på billeder af mere eller mindre påklædte kvinder, står det enhver frit for at hænge dem op derhjemme. Jeg synes bare ikke, de hører hjemme på en arbejdsplads.

Politiets topledelse er heller ikke meget for at have 'anstødelige billeder eller lignende på vores arbejdsplads'. Rigspolitichef Jens Henrik Højbjerg siger til Berlingske Tidende:

Nævner det for direktørerne
- Det er de lokale ledelsers opgave at påse, at intentionerne i den overordnede personale- og ledelses­politik bliver gennemført. Det vil jeg nævne for politidirektørerne, når vi mødes.

Men hvad mener du? Er det OK, at hænge f.ex. en side 9-pige op på en politistation. Et sted, hvor det kun er personalet, der kommer?

Marc, som deltager i debatten på berlingske.dk skriver:
- Altså, der hvor mange mænd, og jeg mener MÆND, er samlet, må der være et par billeder for at udholde savnet af kvinder. Det er faktisk en kompliment til den biologiske kvinde.

Patetiske politifolk
Men meddebatør Camilla mener, at det er bevis på, at det ikke er vægten af hjerneceller, der gør politifolk platfodede:
- Jeg synes at det er patetisk, at mandlige politibetjente ikke af sig selv, kan finde ud af at vise deres kvindelige kollegaer respekt, ved ikke at hænge patter op her og der og alle vegne. Men det viser vel mest af alt, at det ikke er kommende nobelpriskandidater, der er ansat rundt omkring på landets politistationer.

Skaber god stemning
Joan Divine - kendt bl. a. fra Ekstra Bladets side 9, blander sig også i debatten:
- Jeg synes Danmark er på ved i en kedelig retning. jeg synes det skaber sådan en god stemning med de billeder.

Muskuløse brandmænd
Søren K. Jacobsen, som interviewer og udvælger Side 9-pigerne siger:
- Jeg har svært ved at forestille mig en mand, ansat i et traditionelt kvindeerhverv, som f.eks. sygeplejen, ville blive dirrende af forargelse, hvis der i kaffestuen hang en kalender med muskuløse brandmænd.

Annonce


Annonce