Indlæser...

Arriva fyrer tørklæde-chauffør

Chaufføren, der afviste en tørklædeklædt kvinde i bybussen i Odense, er i dag blevet fyret fra sit job.

14:57, 14. apr 2009 | Astrid Højbjerg

Annonce

Det kostede en fynsk buschauffør jobbet af afvise en kvinde i niqab.
Det kostede en fynsk buschauffør jobbet af afvise en kvinde i niqab.

Hele pressemeddelelsen fra 3F

Arriva-chauffør opsagt uden begrundelse.

”Det lugter fælt af forfølgelse af en chauffør, som bare har passet sit arbejde” siger næstformand i 3F Østfyn Jan Johansen. ”Opsigelsen indeholder end ikke en saglig begrundelse, men det er faktisk også mere end svært at få øje på.”

Chaufføren kom senest i vælten, da han med henvisning til retningslinier udstedt af Fynbus afviste en passager, som havde ansigtet dækket, og dermed ikke kunne/ville legitimere sig.

Tidligere har chaufføren været udsat for overfald i bussen, og gik derfor til psykolog behandling. Den seneste episode, hvor han afviste en passager grundet tildækning af ansigtet udløste en ny sygemelding på grund af presset, og dermed også en fyreseddel.

For yderligere oplysninger kontakt næstformand Jan Johansen tlf. 4098 6218

Venlig hilsen

Henning Andersen,

Organisationssekretær

3F Østfyn

Annonce

Annonce

For kort tid siden afviste en buschauffør en 41-årig tørklædeklædt kvinde, fordi hun ikke ville vise sit ansigt, så chaufføren kunne tjekke, om hun var den retmæssige ejer af buskortet. Chaufføren er i dag blevet fyret fra sit job, og det vækker forargelse hos fagforeningen 3F.

Forfølgelse af chauffør
3F er utilfredse med fyringen, og gør opmærksom på, at chaufføren blot fulgte retningslinjer fra Fynbus, da han afviste kvinden i den muslimske klædedragt, niqab, hvor kun en smal stribe ved øjnene er synlig.

- Det lugter fælt af forfølgelse af en chauffør, som bare har passet sit arbejde, siger næstformand Jan Johansen hos 3F til fyens.dk

Rimeligt at afvise tørklæder
For to uger siden stemte ekstrabladet.dk's læsere om, hvorvidt tildækkede kvinder må undlade at identificere sig, når de skal med bussen. 94,70 procent af læserne slog fast, at de nuværende regler for legitimation skal gælde for alle, så religiøse regler må komme i anden række.

Hvad mener du? Er det rimeligt, at chaufføren er blevet fyret fra sit job, eller handlede han rigtigt, da han afviste den tørklædteklædte kvinde?

Annonce


Annonce