Indlæser...

Skal der være tørklæder i Hjemmeværnet?

En libanesisk født pige er blevet smidt ud af Hjemmeværnet på grund af sit muslimske tørklade. Hun er dog stadig velkommen - uden tørklædet. Er det i orden?

11:15, 20. jul 2009 | Dorthea Dittmer

Annonce

Skal der være plads til traditionelle muslimske tørklæder i det danske Hjemmeværn. (Modelfoto: Colourbox) Se stort billede | Del

Annonce

Annonce

Er tørklæder i hjemmeværnet et problem?

Det er der nogen, som synes, men ikke den 27-årige Maria Mawla, som har gennemført hele hjemmeværnets grunduddannelse iført sit traditionelle muslimske tørklæde.

Hjemmeværnet har endda været så stolte af deres libanesiske elev, at de har brugt hende i en artikel på deres hjemmeside. Men så blev der røre i andedammen og Maria Mawla blev fjernet fra siden og fik efterfølgende beskeden om, at hvis hun ikke tog sit tørklæde af, var hun ikke længere velkommen i Hjemmeværnet.

Det var en fejl
Ulrich Kragh, som er Hjemmeværnets politiske chef, kalder nu episoden for en fejl. Han siger til Jyllands Posten i dag:

- Det er en fejl, at hun har fået lov til at uddanne sig med tørklæde på, for det strider mod vores uniformsbestemmelser, og de skal overholdes.

Dansk Folkeparti, som var de første til at påpege tørklædeepisoden, er naturligvis glade for, at reglerne er blevet trukket op, men hvad mener du?

Er det i orden at smide en velintegreret kvinde, som gerne vil tage del i samfundet og derfor har meldt sig som frivillig i Hjemmeværnet ud på grund af et tørklæde? Skriv din mening her.

Annonce


Annonce