Indlæser...

Sådan kan du altså ikke tale til Løkke

Ville man få en bøde for i Folketinget at sige, at Lars Løkke har en karisma som en våd klud, spørger nationen!

12:10, 03. mar 2010 | Johnny Meyer

Annonce

Skal det koste en bøde at sige sandheden om Lars Løkke? Foto: Jesn Dresling
Skal det koste en bøde at sige sandheden om Lars Løkke? Foto: Jesn Dresling

Annonce

Annonce

Det er injurier, at kalde Dansk Folkepartis Pia Kjærsgaard for racist, men Jens Rohde må gerne betegnes som et løsgående missil. Det er også legalt at kalde supersossen Helle Thorning-Schmidt for Gucci-Helle fra Rødovre. Og man må gerne bande, som Thorning i går gjorde det for første gang i en debat med statsminister Lars Løkke, bare det ikke sker fra Folketingets talerstol.

Brud på etikken?
En folketingspolitiker ville næppe uden videre slippe af sted med i Folketingssalen at kalde Lars Løkke for en våd klud. En sådan bemærkning ville være et brud på den etikette og etik, der hersker i Folketinget, mens et sådant frisprog fremsagt udenfor Folketinget, vil være omfattet af den almindelige ytringsfrihed.

Men det var et groft brud på etiketten, da EU’s nye formand og præsident, belgieren Herman van Rompuy, blev svinet til i Europaparlamentet af briten Nigel Farage, der anklagede van Rompuy for at mangle karisma og sammenlignede ham med en ’fugtig klud’.

Gerne provokerende
'EUs nye formand er ikke velkommen i EU. Hvem er du egentlig? Ingen i Europa har nogensinde hørt om dig, provokerede Nigel.
- Det var pinagtigt, sagde Venstres Jens Rohde til ekstrabladet.dk om Nigel Farages angreb på den ukendte, men vellidte van Rompuy.
- Alle ved, at jeg absolut ikke er sart. Jeg synes, man skal være skarp og gå til kant, og at man godt må være provokerende, når man omtaler andres meninger og politik, siger Rohde. Men sådanne nogle personlige angreb, hvor man kalder folk en våd klud... eller missiler, griner Rohde, - det skal man lade være med.

Bøde på 22.000
- Og selv om EU værner om ytringsfrihedden, er der åbenbart grænser for, hvordan de folkevalgte kan tillade sig at omtale EU’s ’faste formand’, eller præsident i daglig tale.
Parlamentarikernes egen formand, polakken Jerzy Buzek, har tildelt den kække brite en bøde på 3000 euro (ca. 22.000 kroner) for sin ’uparlamentariske og hånende’ kommentar, skriver avisen European Voice.
- Jeg vil ikke acceptere den form for opførsel i Europaparlamentet, sagde parlamentsformand Jerzy Buzek om sagen.
På nationen! er flere medlemmer dybt oprørte over, at Nigel Farage skal have en bøde.

Nigel har ret
- Har vi ikke ytringsfrihed i EU, spørger Jacob L.:
- Der er jo ikke tale om injurier. Nigel har jo ret. Ville man få en bøde i Folketinget for at sige at Lars Løkke har en karisma som en våd klud?

Den ny Gøngehøvding
Jacob A. er enig:
- Nigel Farage er manden, der tør sætte tingene på plads i EU. Jeg spytter gerne lidt i kassen til den bøde.

Jørgen Ni. vil også gerne være med til at betale bøden. Nigel Farage er vor tids Gøngehøvding:
- Det er jo helt vildt overdrevet med den bøde, mener Palle R:
Parlamentsformanden burde have nøjet sig med en kraftig irettesættelse og formaning om aldrig at gøre det igen!

Læg sag an mod EU
Thorbjørn Ba. kunne godt tænke sig at vide, hvem der kom bedst ud af sammenligningen - den fugtige klud eller Herman van Rompuy?
I øvrigt mener jeg, at Jens Rohde vist burde være en af de allersidste, der kommenterer andre politikeres 'forkerte' udtalelser!
Poul N. vil gå et skridt videre. Jeg synes Nigel Farage i stedet for at betale bøden burde lægge sag an mod EU for at undertrykke ytringsfriheden.

Det koster den britiske EU-politiker Nigel Farage 22.000 kr. at han betegnede den farveløse nye EU-præsident som en en våd klud uden karisma
Flere nationen!-medlemmer giver briten ret og vil nu samle ind til bøden.

Hvor langt synes du ytringsfriheden går, når politikere omtaler hinanden?

Annonce


Annonce