Mary er en god (narko)-veninde
I lørdags festede Mary med narkodømte Rigmor. Ekspert kalder det en kæmpe fejl, men er Mary i virkeligheden bare en god veninde?
12:41, 09. mar 2010 | Julie Buhl Jørgensen
![]()
-
Mobiltåber 19:35
-
Mystisk lys: Det var nok Brøndby Stadion?15:30
-
HEAT 2: Find en nummerpige til Rudy13:11
- Mystisk lys på himlen: Hvad er det her?15:51
- Hvad med en skrumpe-lever til din Tuborg?11:44
- Er du handicappet: Glem sex17:55
- Nej til cykler: De giver kaos i København17:12
- Endelig slipper vi for rygernes diktatur16:24
- Rygere: Nicorette er bag rygeforbud09:46
- Læserbrev: Pengene fosser ud i Vollsmose 18:04
- Matros: Sådan skaffer vi Afrika vand12:14
- Betalingsring: Tag dog cyklen, dovne hunde!09:50
- Betalingsring er en Københavner-skat15:49
- Fagbevægelsen på vej tilbage til 190014:52
- Mariager laver omvendt betalingsring12:48
![]()
I lørdags spiste Mary middag med narkodømte Rigmor Zobel. På ekstrabladet.dk svarer to ud af tre nej til, at Danmarks vordende dronning kan tillade sig at feste med en narkodømt. Kommunikationsekspert mener, at Mary har dummet sig, og på nationen! har medlemmerne også diskuteret Marys bommert:
- Det er forkert, at kongehuset omgås narkodømte. Denne Rigmor Zobel har endda ikke beklaget sine handlinger eller angret. Istedet er hun kommet med sindsyge beskyldninger mod politiet og har ageret fuldstændigt umodent. Det er et meget forkert signal at sende til befolkningen og især ungdommen, skriver Christian L.
Mary er en god veninde
Der er dog også mange nationen!-medlemmer, der mener, at Mary er en god
veninde, og at hun ikke skal droppe venskabet med Rigmor Zobel:
- Hvem synes, det er en god ide at slå hånden af en god ven bare pga en skaldet dom for seks gram kokain? Så var der da ikke meget venskab til at starte med. Netop kongehuset bør gå foran med et godt eksempel og tilgive, skriver Tom B.
Chano J. hylder Mary for, at hun stadig omgås Rigmor, da han mener, at alt andet ville være forkasteligt, mens Johnny B. skriver, at rigtige venner tilgiver.
Flere debattører er enige i, at Mary er en god veninde. Henrik S. mener også, det ville være ukammeratligt, hvis Mary holdt op med at omgås Rigmor Zobel, efter hun har fået en narkodom:
- Jeg har svært ved at se, om det er misundelse eller dumhed, der gør, at alle venner og bekendte pludselig skulle afskrive bekendtskabet med Zobel. Gør I også det, når jeres bekendte bliver dømt for spritkørsel eller snyder i skat? Få jer dog et liv og lad andre leve deres, som de vil, skriver Henrik S.
Mary er ikke den eneste royale, der har trådt ved siden af i den forgangne uge. I torsdags viste DR dokumentaren 'Kongehuset Indefra'. Her blev det afsløret, at prins Henrik og hans to børnebørn kører uden sele, hvilket har skabt stor debat på nationen!
For kongehuset er vel også pålagt landets love?
Er det godt eller skidt, at kongefamilien viser, at de er almindelige mennesker og også træder ved siden af ligesom os andre? Og er Mary en god veninde, fordi hun stadig omgås Rigmor Zobel?
- Seneste nyt på ekstrabladet.dk
-
Ny dansk spillefilm om 'Den tatoverede konge'02:22
-
Ekskæresten spænder ben for Kims økonomi00:25
-
Drabssigtet var for farlig til bostedet - i 201000:16
-
TV: Rasende Blachman giver Pernille én over nakken00:12
-
GALLERI: Flotte billeder fra hele verden23:40
-
TV: Phuong & Rasmus: Danmark har ikke været søde ved os23:39
- Mest læste på ekstrabladet.dk
-
TV: Rasende Blachman giver Pernille én over nakken00:12, 11. feb
-
Sådan hilser Noma udeblevne gæster18:22, 10. feb
-
Fetterlein skrider fra stripperfest21:14, 10. feb
-
Ekskæresten spænder ben for Kims økonomi00:25, 11. feb
-
Hashbod solgte for 100.000 kr. om dagen19:51, 10. feb
-
Rasmuuuuuuuuuus! 23:52, 10. feb


artiklen her!