Indlæser...

Sælg dog Danmark til kineserne!

Kineserne står klar med billioner af dollar, det er bare at tilbyde dem det hele

20:34, 20. mar 2010 | Flemming Jensen.

Annonce

Flemming Jensen. Se stort billede | Del

Annonce

Annonce

SÆLGE DANMARK til kineserne? Det er absolut ikke mit synspunkt – slet ikke! Det er mig faktisk meget imod. Men efter mange års forgæves modstand mod den førte politik, fristes man til at gi' op.

Ja, ja, ja, ja, så gør det da – lad os få det overstået!

Landet har jo i realiteten allerede været til salg længe – bare i småbidder. Den nuværende regeringskonstellation har satset på det, man kunne kalde 'Farum-modellen minus rødvin'. Alt er til salg! Til hvem som helst.

Firmaer opkøbes, lægges sammen og fusioneres på kryds og tværs af landegrænser. Det, der er dansk i dag, er engelsk eller finsk i morgen. For det kan jo være lige meget. Vort oprindelige fælles danske telefonselskab, der nu hedder TDC, ejes nu af fem store, internationale fonde – og vi har ikke haft andet ud af det, end at servicen er blevet dårligere og Henning Dyremose rigere.

Statens Bilinspektion er opkøbt af et spansk firma. Har I set spanske biler? Man kunne blive ved. Ejerskab sælges, og arbejdspladser outsources. Til gavn for hvem?

VERDENS RIGESTE mænd ejer mere end de 37 fattigste nationers samlede bruttonationalprodukt. Og 200 milliardærer ejer mere end, hvad halvdelen af verdens befolkning gør tilsammen. Og det i en tid hvor den tiltagende, globale uretfærdighed er klodens største risikofaktor. Og se nu bare til de stakkels grækere! Den græske økonomi er kun det første lille hul i en langt større ballon, hvor luften er ved at fise ud – og grækerne har nu fået et godt råd: I har så mange øer –sælg dog nogle af dem!

Vi herhjemme er jo hoppet på den samme samfundsmæssige limpind og skulle måske forsøge den samme kur?

Allerede nu ser det ud til, at hele vort danske landbrug skal kunne sælges til hvem som helst hvor som helst.

De bølgende kornmarker – negene, der står i stakke – lærkernes sang over plovfuren –røde malkekøer og spæde lam – det vil alt sammen fremover ligge i hænderne på Unilever PLC, Gazprom eller PetroChina.

Så lad os da bare løbe linen ud. Hvorfor ikke? Den kinesiske regering står klar med to billioner dollar i valutareserver – og de ti største kinesiske firmaer er på pletten med lige så meget. Den amerikanske økonomi er efterhånden ved at være i lommen på Hu Jintao, Wen Jiabao & venner.

KINESERNE VIL sikkert være interesseret i at supplere med et godt tilbud på en overskuelig enhed: Danmark. Vi har jo allerede sendt Den Lille Havfrue over til dem som vareprøve – gu' ve', om vi ikke kunne gøre dem interesserede i resten?

Igen – Lex Farum: Lad os sælge hele dynen og så lease det tilbage for en periode på lad os sige 30 år. Så bliver det vore børnebørn, der står med problemet og for alvor må til at lære sprog. Og det er selvfølgelig ikke så rart for dem – men på den anden side er det konsekvent! Vi har i lang tid satset på Kasino-samfundet – nu må vi ikke vige tilbage for dets konsekvenser.

Det er noget tøseri pludselig at rejse sig og gå fra matadorspillet, før de andre har fået købt Rådhuspladsen.

DANMARK FOR FOLKET! Tja, for mig ingen alarm – og bemærk venligst, at det ikke er blevet specificeret hvilket folk.

Hej – det var bare det, jeg ville sige. Eller rigtigere udtrykt: Shìchang jîngjì shì yîgè bèi gâo gû limed shù zhî!

Annonce


Annonce