- Total fake det der.
Så hård var nationen!-medlem Lumre Orla K. i sin kommentar til Wow - spåede begge Italiens målscorere om Mario M, der fremviste en imponerende sms-dialog, hvor han før opgøret mellem Italien og Irland forudså at Cassano ville score, og at Balotelli vilel blive skiftet ind i 70' minut og score til 2-0. For som mange godt er klar over, så man på nettet finde flere sider, hvor man kan lave falske sms-dialoger i bl.a. iPhone-look. Og Orla var ikke den eneste, der anklagede Mario for fup:
Kritikløst
- Lol. Det er lissom de 3-4 gange om året, hvor EB kritikløst gengiver rygter
om superstjerners død tilsyneladende uden at vide, at der findes utallige
sites på nettet, der generer den slags historier med et navn efter eget
valg, skrev Anders S. og Michael K. gættede på, at Mario vandt et væddemål
ved at komme på nettet.
Og selv om redaktionen har været i kontakt med Mario M flere gange, og er overbevist om, at han er ærlig, så har vi besluttet at bede om hans forudsigelser FØR kampen. Og for at gøre alle glade, har vi lagt det ind i falsk sms-dialog:

Hvad er din forudsigelse? Skriv en kommentar, og bliv citeret i morgen, hvis du får ret?
På bet365 får man pengene 12 gange igen, hvis man tror på Mario M.'s spådom om italiensk sejr efter straffesparkskonkurrence.
