Rigtig mange danskere er hoppet med på grøn-enegi-vognen, og har fået
installeret solcelleanlæg. For solens stråler er gratis, og med en
fordelagtig aftale med staten, kan man sælge overskydende strøm - og
investeringen er ifølge solcellesælgerne tjent hjem i løbet af få år.
Se også: Læs: Sådan kører du din el-måler baglæns
Men selv om nyslåede ejere således bare kan gå og glæde sig over deres grønne anlæg - ja, så er naboerne ikke altid ligeså begejstrede. Og derfor skal Skive Kommunes hegnsynsmand nu på hegnsyn på Solbakken i Hvidbjerg.
Ifølge Skive Folkeblad er de to naboer nemlig kommet op at toppes. Først klagede den ene over, at hans nabo placedere sit solcelleanlæg for tæt på skellet. Det gav kommunen ham delvist ret i - men kun delvist, og derfor plantede han fire 3,5 meter høje ahorntræer på sin grund. Træerne kan med tiden komme til at skygge for sol til solcellerne, og derfor er hegnssynet blevet tilkaldt igen:
- Jeg ønsker hegnssynets medvirken til at få fire nyplantede ahorn hos min nabo fjernet eller nedbragt til en højde på 1,80 meter, skriver ejeren af solcelleanlægget.
Men hvad mener du hegnssynet skal beslutte? Og synes du, det er kønt med de 10.000 solcelleanlæg, der er kommet op rundt omkring i Danmark?
