Helle T. vil forbyde købe-sex
Forbuds-sosser vandt sex-krig efter hed debat om prostitution: Sejr for Mette Frederiksen, da Socialdemokraterne stemte for forbud mod at købe ludere
Hvis Helle Thorning-Schmidt bliver statsminister, skal det være kriminelt at besøge en prostitueret. Det står klart efter en følelsesladet debat på S-kongressen, som endte med, at et klart flertal under jubel-scener stemte for et forbud mod købe-sex.
Det historiske socialdemokratiske forbud er en stor sejr for næstformand Mette Frederiksen, som i årevis i modsætning til den øvrige ledelse har kæmpet for et forbud. Hun fik da også knus og klap på skulderen, da afstemningen var overstået.
Vedtagelsen af forbuds-forslaget er derimod et nederlag til de to stærke mænd i ledelsen, Morten Bødskov og Henrik Sass Larsen, som til det sidste kæmpede for et nej.
– Men nu er det partiets politik, og så arbejder vi på det, sagde Bødskov efter afstemningen.
Han advarede bl.a. mod, at politiet med et forbud skal bruge så mange ressourcer på at forfølge almindelige mennesker, at det går ud over indsatsen mod ludernes bagmænd.
Artiklen fortsætter under annoncen
Tak for kampen
De slagne mænd kan trøste sig med, at flere meningsmålinger viser, at befolkningen også er imod et forbud. Også de socialdemokratiske vælgere.
Under den lange debat gik Mette Frederiksen da også hen til Morten Bødskov og gav hånd:
– Tak for kampen. Jeg tror, du taber, sagde hun med et smil.
Sex på hjernen
Aldrig før er der diskuteret så meget sex på en kongres. Mænds seksualitet blev vendt og drejet.
– Jeg kan godt føle mig tiltrukket af prostituerede, bekendte Thor Buch Grønlykke, Borgerrepræsentationen i København, som dog anbefalede et ja til forbuddet og bedyrede, at han ikke selv købte den meget omdiskuterede ydelse.
Helle holdt lav profil
Formand Helle Thorning-Schmidt holdt lav profil, mens partimedlemmerne diskuterede sex. Først for 14 dage siden sagde hun et tøvende ja og undgik dermed et nederlag på kongressen.
– Det er fremragende. Men det har ikke været let at tage denne beslutning, sagde hun smilende, da den store sex-dag på kongressen sluttede. Nu var der dømt fest.
Sverige og Norge har med ikke særlig stor succes forbudt købesex, mens vores sydlige nabo, Tyskland, ingen planer har om at forbyde ludere
Hvis Socialdemokraterne kommer til magten, bliver det forbudt at gå til prostituerede. De får støtte fra Det Radikale Venstre, SF og Enhedslisten, som også går ind for et forbud.
Hvad mener du ?