Forsiden lige nu: LIVE:United til Bayern
.tv lige nu: X Factor-Pernille: Smører faktor på brysterne
Digitale valgsystemer er fremtiden, men de er nemme at hacke, advarer amerikansk ekspert. Der tilføjer 'et farligt eksperiment'
17:22 - 05. feb. 2008 | June Thomsen

Amerikanske vælgere bosat i udlandet får lov at stemme via nettet. (Foto: AP)
Amerikanerne gør det. Hollænderne gør det. Tyskerne er såmænd også hoppet med på vognen og bruger elektroniske valgsystemer. På den måde kan borgerne sætte kryds ved deres foretrukne kandidat fra computeren derhjemme.
Fra den 5. til 12. februar kan amerikanske statsborgere, der er bosat i udlandet, afgive deres stemmer til primærvalget over nettet. De seneste meningsmålinger viser næsten dødt løb mellem Barrack Obama og Hillary Clinton, og kun få stemmer kan være afgørende for, hvem der kommer til at sidde i verdens mest magtfulde embede.
Det gør stemmemaskinerne for et oplagt mål for hackere, advarer David Dill, professor ved Stanford University og stifter af VoteTrustUSA.
- Vælgerne kan altid frygte, at stemmemaskinerne kan hackes af programmer eller valgtilforordnede, som opbevarer maskinerne i deres hjem inden afstemning. Men når det gælder internet-afstemning, skal vi også bekymre os om, hvorvidt systemet er blevet hacket af en teenager i Østeuropa, organiserede kriminelle eller et fjendtligt regime, siger Dill og kalder afstemningen et farligt eksperiment ifølge internetavisen Comon.dk.
Selv om algsystemerne har været under skarp kritik i blandt andet Holland og Tyskland, er der fortsat en del fordele ved elektroniske valgsystemer. Udlandsdanskere er ikke afhængige af postgangen. Handicappede behøver ikke specialtransport for at blive transporteret til valgstederne osv. Måske kan også den travle borger en dag få lov at sætte krydset hjemmefra?
Hvad synes du? Bør Danmark overveje at investere i et elektronisk valgsystem til kommunal- og/eller folketingsvalg? Hvad vejer tungest, fordele eller ulemper?
X Factor-chok: Fireflies ramt af sygdom 12:13, 19. mar
Reserven Raúl vil væk 12:12, 19. mar
Børnehave på udflugt fandt hængt kvinde 12:09, 19. mar
Gruppesnav i Cirkusbygningen 12:07, 19. mar
Casper Elgaard hurtigst 12:03, 19. mar
Seebach overhalet af gorillaer 12:00, 19. mar
Økonom: Palmå - det rette valg i Brøndby 11:57, 19. mar
Pernille: Store bryster betyder intet 10:07, 19. mar
Truet med fyring: Sygeplejerske sagde nej til sex med patient 08:50, 19. mar
Sådan bliver dit påskevejr 10:49, 19. mar
LIVE:United til Bayern 11:55, 19. mar
Liverpool-rebel tæskede ungdomsspiller 11:07, 19. mar
Bullocks tatoverede 'kæpkusine' i nazi-dress 11:29, 19. mar
Barca: Lad os slippe for United 11:26, 19. mar
![]()
![]()




![]()