Indlæser...

Bygninger kollapser efter nyt skælv i Haiti

Jordskælv i Haiti lige over middag. Flere bygninger styrtet sammen syd for Port-au-Prince. Plyndringer i hovedstaden

12:36, 20. jan 2010 (Opdateret tid: 14:11, 20. jan 2010) | Piet Baunø, Filip Wallberg

Annonce

  • Oversæt / Translate
Haiti blev igen i dag ramt et jordskælv. (Foto: Geety Images)
Haiti blev igen i dag ramt et jordskælv. (Foto: Geety Images)

Sådan tolker du Richter-skalaen:

2,0-2,9: Bitte små skælv, som oftest ikke mærkedes. Der er cirka 800 om dagen

3,0-3,9: Kan mærkes svagt. Ca. 50.000 om året

4,0-4,9: Lette rystelser, mærkes af næste alle og betyder, at eksemplevis løst puds falder ned. Ca. 6.200 om året

5,0-5,9: Moderate rystelser - skorstene og bygninger med svage konstruktioner tager skade. 800 om året

6,0-6,9: Stærke rystelser. Almindelige bygninger tager betydelig skade. 120 om året Eks: Jordskælv i Island i maj 2008 målt til 6,2, hvor mindst 15 kom lettere til skade.

7,0-7,9: Solide bygninger tager betydelig skade. 18 om året. Eks: Jordskælvet i den kinesiske Sichuan-provins i maj i år, hvor tusinder blebv dræbt målte 7,8.

8,0-8,9: Jordskælvssikrede konstruktioner tager betydelig skade. 1 pr. år

9,0-9,9: Voldsomme, omfattende og altødelæggende rystelser. 1 pr. 20 år Eks: Jordskælv i det indiske Ocean 2004 målte 9,0

10,0+ : Ikke dokumenteret Meget sjældent (ukendt)

Kilde: Wikipendia, den frie encyklopædi og google

Annonce

Annonce

Hårdt prøvede Haiti blev klokken 12.03 dansk tid ramt af et nyt jordskælv.

Skælvet er målt til 6,1 på Richterskalaen, og det havde sit epicenter 56 kilometer fra Port-au-Prince 22 kilometer under jordoverfladen.

Flere bygninger styrtet sammen
- Ved at flere bygninger er styrtet i Jacmel, lød den første melding fra Ekstra Bladets fotograf, Benjamin Kürstein, på vej til hovedstaden, der blev hårdest ramt af sidste uges jordskælv.

Plyndringer
Da Ekstra Bladets Benjamin Kürstein nåede udkanten af Port-au-Prince på motorcykel herskede lovløse tilstande.

- Kaos downtown. Plyndringer, lyder en sms-besked fra Ekstra Bladets udsendte fotograf.

Ingen tsunami
- Panikslagne mennesker løb rundt i gaderne i Port-au-Prince, da rystelserne kom, oplyser en reporter fra Associated Press.

Der er ikke udsendt tsunamivarsel, da skælvet fandt sted for langt inde i landet til at kunne afstedkomme tidevandsbølger.

I sidste blev Haiti ramt af et ødelæggende jordskælv, der målte 7,1 på Richterskalaen. Mellem 100.000 og 200.000 menesker frygtes dræbt.

Hotellet svajede fra side til side
Svenske aftonbladet.se's reporter Urban Andersson sad og spiste morgenmad på sit hotel, da onsdagens skælv ramte klokken 06.03 om morgenen lokal tid.

- Hotellet begyndte pludselig at svaje fra side i flere sekunder. Folk løb hurtigt ud på gaden i panik i frygt for, at en ny altødelæggende katastrofe var under opsejling, siger Urban Andersson til aftonbladet.se.

Ingen rappporter om tilskadekomne
Halvanden time efter jordskælvet er der fortsat ingen rapporter om tilskadekomne mennesker efter det nye jordskælv.

- Der hvor vi befinder os, står husene endnu. Men vi bor i en relativ sikker del af byen, hvor bygningerne er konstrueret til at modstå jordskælv. Vi har intet overblik over, hvordan det er gået i de øvrige dele af Port-au-Prince, siger Urban Andersson.

Haiti er blevet ramt af efterskælv hele ugen, men flere mennesker oplyser, at onsdagens skælv er det hidtil kraftigste siden det ødelæggende jordskælv for otte dage siden, der målte 7,1 på Richter-skalaen.

CNN-journalist Danielle Dellorto, der rapporterer for den amerikanske tv-station fra Haiti, blev kastet ud af sin seng af onsdagens skælv.

- Wow! Blev ramt af det største efterskælv, siden jeg er ankommet til Haiti. Jeg blev kastet ud af sengen, det var som om, en bølge ramte mig. Mit hjerte banker helt vildt. Det var skrækindjagende, skriver Danielle Dellorto på sin Twitter-profil.

LÆS MERE OM KATASTROFEN I HAITI I VORES TEMA OM JORDSKÆLVET.

Annonce