Indlæser...

Haiti efter nyt skælv: 'Her stinker af lig'

Slagsmål og skud: Ekstra Bladets reporter i Haiti fortæller om lovløse tilstande i Haitis hovedstad, der omkring middagtid dansk tid blev ramt af endnu et jordskælv

14:40, 20. jan 2010 (Opdateret tid: 15:17, 20. jan 2010) | Frederik Bjerre Andersen, Benjamin Kürstein

Billede fra Haiti efter onsdagens jordskælv. Hovedstaden Port-au-Prince plages af plyndringer og kaos, melder Ekstra Bladets fotograf. (Foto: Benjamin Kürstein)
Billede fra Haiti efter onsdagens jordskælv. Hovedstaden Port-au-Prince plages af plyndringer og kaos, melder Ekstra Bladets fotograf. (Foto: Benjamin Kürstein)

Annonce

  • Oversæt / Translate
Ekstra Bladets udsendte, i Haiti, Benjamin Kürstein. (foto: Mads Winther)
Ekstra Bladets udsendte, i Haiti, Benjamin Kürstein. (foto: Mads Winther)

Annonce

Haitis hovedstad Port-au-Prince er på kogepunktet, efter at byen onsdag middag dansk tid blev ramt af endnu et jordskælv.

Ekstra Bladets udsendte, Benjamin Kürstein, melder om kaos, skud og plyndringer i den centrale del af byen. Og midt i kaos er der en fæl stank af lig:

'Vild plyndring'
- Vild plyndring, slagsmål, skud, frustration, varmt, stinker af lig, lyder den kortfattede, men præcise sms-besked fra Ekstra Bladets udsendte fotograf på stedet.

Han fortæller også om 'svært bevæbnede tropper i midtbyen' af Port-au-Prince. Det er Haitis politi, der er tilstede.

Intet tsunamivarsel
Det nye skælv er målt til 6,1 på Richterskalaen, og det havde sit epicenter 56 kilometer fra Port-au-Prince 22 kilometer under jordoverfladen.

Der er ikke udsendt tsunamivarsel, da skælvet fandt sted for langt inde i landet til at kunne afstedkomme tidevandsbølger.

I sidste blev Haiti ramt af et ødelæggende jordskælv, der målte 7,1 på Richterskalaen. Mellem 100.000 og 200.000 menesker frygtes dræbt.

Annonce