Indlæser...

FN hyrer haitianere til arbejdet

FN har ansat 400 haitianere, og på sigt skal op mod 220.000 ansættes. De skal genopbygge Haiti efter det voldsomme jordskælv

14:55, 21. jan 2010 | Filip Wallberg

Annonce

  • Oversæt / Translate
Arbejdet er nærmest uoverkommeligt for haitianerne. Haiti ligger i ruiner. (Foto: AP)
Arbejdet er nærmest uoverkommeligt for haitianerne. Haiti ligger i ruiner. (Foto: AP)

Annonce

Annonce

Murbrokker skal væk. Døde skal begraves. Skoler, hospitaler, banker, offentlige kontorer og posthuse skal repareres – eller fjernes og bygges op fra grunden. Det samme skal veje, broer, kloakker, vandforsyning og el-net.

De første er ansat
Opgaven er stor - nærmest uoverkommelig - men FN er allerede i gang. I går blev de første 400 haitianere ansat af FN's Udviklingsprogram, og i dag og i morgen følger yderligere 700.

- Erfaringer fra tidligere katastrofer viser, at det er godt for de fleste menneskers mentale sundhed at deltage i oprydning og genopbygning. I Haiti har jordskælvet ikke alene lagt private hjem i grus – også mange arbejdspladser er forsvundet fra jordens overflade. Også her kan det såkaldte ’Cash for Work’-program hjælpe lokalbefolkningen på fode igen, skriver FN i en pressemeddelse.

200.000 skal ansættes
Ansættelseskontrakterne vil løbe en måned ad gangen, og betalingen falder kontant. Lønnen svarer til ca. 25 kr. om dagen.

- Programmet er på den måde også med til at sætte samfundsøkonomien i gang på ny. Erfaringer viser, at for hver ansatte i programmet vil hjælpen sprede sig til fem andre personer – med godt 200.000 ansatte vil det sige over en million mennesker: For eksempel familie, lokale handlende og bønder der leverer landbrugsvarer til markeder.

Fokus på 'provinsen'
Den første fase af programmet vil fokusere på Carrefour-Feuilles, som er et område syd for Port-au-Prince. Arbejdet vil hurtigt blive udvidet til andre områder, som er hårdt ramt af jordskælvet.

FN koordinerer hjælpearbejdet i tæt samarbejde med den haitianske regering, donorer og nødhjælpsorganisationer.

Annonce