Tilbage til mobilsitet
Indlæser...

Prisen er høj for døde Taliban-krigere

Det koster dyrt i menneskeliv, hver gang danske soldater dræber Taliban-krigere. Det skriver Ekstra Bladet, som har foretaget en beregning

03:07, 29. jul 2010 | Michael Friis, Jacob H. Jensen

Fra 2004 til 2009 dræbte danske soldater ni civile afghanere - tre af dem børn. I samme periode mistede 20 danske soldater livet. (Foto: Thomas Sjørup)
Fra 2004 til 2009 dræbte danske soldater ni civile afghanere - tre af dem børn. I samme periode mistede 20 danske soldater livet. (Foto: Thomas Sjørup) Se stort billede | Del

Annonce

  • Oversæt / Translate

Annonce

Annonce

Hver gang de danske styrker dræber fem Taliban-krigere i kamp, så koster det samtidig en civil afghaner og to danske soldater livet - samt yderligere to sårede civile. Regnestykket giver et helt præcist billede af Danmarks krig i Afghanistan, skriver Ekstra Bladet.

Avisens it-eksperter har studeret de militære koder i de lækkede krigsdokumenter på Wikileaks. De viser, at de 398 kamphandlinger, som danske soldater i Afghanistan har været involveret i fra 2004 til 2009, kan opsummeres til ovenstående formel.

GRAFIK: Zoom ind på alle krigs-rapporterne

I perioden blev ni civile afghanere dræbt af danske styrker. Dertil kommer 24 sårede civile, 52 dræbte talibanere og 20 døde danske soldater. Tre af de døde civile var børn.

Ekstra Bladet har på baggrund af de lækkede dokumenter lavet et interaktivt kort på web-adressen krigsjournal.ekstrabladet.dk., hvor læserne kan klikke ind på samtlige danske kamphandlinger og se, hvordan tabet er opstået.

Ekstra Bladet har forelagt tallet for en række forsvarsordførere og spurgt dem, om det er prisen værd, at det koster tre andre mennesker livet, hver gang fem Taliban-krigere sættes permanent ud af spillet.

- Ja, selvfølgelig er det prisen værd, siger Helge Adam Møller (K), der bakkes op af ordførerne fra Venstre og Dansk Folkeparti.

LÆS: Her er Danmarks beskidte krig

Det synspunkt er oppositionens ordfører lodret uenige i. Blandt dem forsvarsordfører Holger K. Nielsen fra SF. Han finder prisen alt for høj, både med hensyn til dræbte danske soldater, men også med hensyn til dræbte civile. Han mener, at de høje dødstal er udtryk for, at Nato ikke kan vinde krigen.

Den radikale forsvarsordfører, Niels Helveg Petersen, kalder tallene dystre.

Annonce