En bombe sprang i nat ved det jødiske trossamfund på Malmø. Eksplosionen kunne
ifølge lokale kilder høres flere kilometer væk, skriver sydsvenskan.se.
Ingen kom til skade
Ingen kom til skade, da bomben sprang klokken 00:45 i nat. Den eksploderede
ved indgangen til det jødiske trossamfunds lokaler, der også har været udsat
for grov hærværk.
Læs: Se også: Malmø: Flere råber 'forbandede jøder'
- Der har været en sprængning. Noget er detoneret - det er vi sikre på, sagde Erik Liljenström fra det svenske politi i nat til Dagbladet Sydsvenskan.
På pladsen foran bygningen er der brosten og glasskår, der peger i retningen af, at gerningsmændene har forsøgt at smadre vinduerne i hoveddøren før de placerede bomben.
To mænd anholdt
Politiet har i øjeblikket to mænd i deres varetægt, der er mistænkt for at
stå bag angrebet.
De to 18-årige unge mænd blev pågrebet kort efter sprængningen, da flere vidner havde set dem stige ind i en bil og køre derfra.
De bliver i øjeblikket afhørt, og politiet vil derfor ikke udtale sig yderligere om de to mænds motiver for angrebet.
Et jødisk attentat
Angrebet bliver i øjeblikket omtalt i de
svenske medier som et attentat rettet mod det jødiske trossamfund.
Gerningsmændene er indtil videre sigtet for at bringe offentligheden i fare.
Læs: Se også: Obama vil have styr på Malmøs jødehad
Se også: Læs også: Malmøs jødehad får Hollywood til at aflyse
Ordføreren for den jødiske forsamling i Malmø, Fred Kahn, er chokeret over angrebet.
- Jeg var chokeret over, at det sker nu - at det ovehovedet sker. Der er altid en konstant trussel mod jødiske institutioner, men vi har ikke bemærket noget særligt på det seneste, siger Fred Khan.
Svenske medier spekulerer i, at antisemitiske muslimer står bag angrebet snarere end nynazister.
Malmø er efterhånden berygtet for muslimske antisemitter og racistiske indvandrere med rødder i Mellemøsten.
