Indlæser...

Løkke får hug for Hilton-weekend

S og EL kræver, at Lars Løkke Rasmussen (V) forklarer weekend på luksushotel på statens regning

13:23, 01. maj 2008 | Kate Bluhme

Annonce

  • Oversæt / Translate
Det morer ikke statsminister Anders Fogh Rasmussen at skulle beskæftige sig med Lars Løkkes bilag. (Foto: Camilla Stephan)
Det morer ikke statsminister Anders Fogh Rasmussen at skulle beskæftige sig med Lars Løkkes bilag. (Foto: Camilla Stephan)

Annonce

Oppositionen er på nakken af finansminister Lars Løkke Rasmussen (V), fordi han som indenrigs- og sundhedsminister i 2005 tilbragte en weekend på Hilton i San Francisco på skatteydernes regning.

Løkke og de tre embedsmænd skulle møde friske op uden jetlag til et langt program, og desuden er der trods weekendopholdet sparet mange penge, fordi ministeren og hans følge rejste på en billig flybillet i stedet for at flyve business class, lyder forklaringen.

Folketingsmedlemmerne Rasmus Prehn (S) og Per Clausen (EL) kræver ifølge Ritzau skriftligt forklaringer af finansministeren. Prehn mener, at Lars Løkke Rasmussen har handlet i strid mod statsminister Anders Fogh Rasmussens (V) udmelding om, at private udgifter skal betales af egen lomme.

Lars Løkke Rasmussens højrehånd, særlig rådgiver Søs Marie Serup, bekræfter over for Ekstra Bladet i dag, at Løkke og de tre embedsmænd ankom til San Francisco allerede fredag, men at det officielle program først startede mandag morgen.

Annonce