Indlæser...

Barack Obamas danske lærlinge

Danske ungdomspolitikere har været i USA for at studere Obamas præsidentkampagne. Nu skal metoderne tages i brug herhjemme

12:08, 29. aug 2008 | Mikkel Selin

Annonce

  • Oversæt / Translate

Annonce

Annonce

DENVER (ekstrabladet.dk): Først en advarsel til alle vanetænkere i dansk politik:

Barack Obamas banebrydende kampagnemetoder, der har besejret magtfulde modstandere ved at engagere ungdommen og udnytte Internettets muligheder, er på vej til Danmark.

En delegation fra Danmarks Socialdemokratiske Ungdom har stået i lære som kampagnemedarbejdere for den 47-årige Illinois-senator, der i morges accepterede nomineringen som Demokraternes præsidentkandidat.

Og hvis det står til de begejstrede ungdomspolitikere, vil det ikke vare længe, inden de vil gøre brug af deres erfaringer.

- Det har været utroligt lærerigt, konstaterer Mette Hansen, som sammen med fire partikammerater i alderen 18 til 23 år slapper af på en fortovscafe i hjertet af Denver.

Velsmurt maskine
Det Demokratiske Partikonvent var endestationen for de unges rejse, der startede i New York og sluttede i Colorado ved Rocky Mountains. Undervejs har DSU'erne oplevet, hvordan en velsmurt kampagnemaskine kører.

- Da vi ankom til Obamas hovedkvarter, fik vi udleveret tre sider med telefonnumre og blev bedt om at ringe rundt til folk og opfordre dem til at blive registreret som vælgere, fortæller Rene Andersen, der hurtigt lærte lektien.

- Den direkte, personlige kontakt er utrolig vigtig, hvis man ønsker at nå ud til nye vælgere, siger han til ekstrabladet.dk.

Nemt at være aktiv
Det efterlod også et stærkt indtryk, da en dansetrup i New York donerede alle indtægter fra billetsalget til Obama.

- Det viser, at det er nødvendigt at forstå, at alle har noget, de kan bidrage med, mener Rasmus Ingstrup.

- Obama har gjort det nemt for folk, som ønsker at være aktive, at få lov til at være med. Det skaber begejstring og engagement, tilføjer Lisa Roberts.

Obamas hjemmeside
DSU'erne ønsker også at kopiere Obama-lejrens brug af Internettet. Dels til at etablere sociale netværk, hvor ligesindede kan mødes og diskutere deres interesse for politik - og dels som en effektiv pengemaskine.

- Vi har ikke så mange penge som for eksempel Venstre og De Konservative og vil derfor med fordel kunne udnytte nettet til at indsamle penge, siger Mette Hansen med henvisning til, at to millioner amerikanere har doneret penge til Obama via hans hjemmeside.

Annonce