Forsiden lige nu: Indsamling til Dantes forældre
.tv lige nu: Lars Løkke: Køb en større megafon!
Den amerikanske eksguvernør Jesse Ventura tror ikke på den officielle forklaring om terrorangrebet mod USA i 2001
12:41 - 11. sep. 2008 | Mikkel Selin


Jesse Ventura, den tidligere amerikanske bryder og Minnesota-guvernør, køber ikke forklaringen om, at terrorangrebet mod USA i september 2001 alene blev udført af arabiske selvmordsterrorister.
Ventura hæfter sig ved, hvad han betegner som Bush-administrationens modvilje mod at få gennemført en tilbundsgående undersøgelse af terrorhandlingen, der kostede 3000 mennesker livet.
- De påstår, at det var Osama bin Laden, der gjorde det, siger Ventura, da ekstrabladet.dk møder ham ved et politisk stævne i Minneapolis.
- Men hvorfor har det amerikanske justitsministerium så ikke sigtet bin Laden for 9/11, spørger han og leverer selv et svar:
- Jeg har talt med FBI-folk. De siger, at der ganske enkelt ikke er beviser til at rejse sigtelse mod manden.
Mysteriet om bygning 7
Osama bin Laden er sigtet for terrorbombningen mod to amerikanske ambassader
i Afrika i 1998. Men de amerikanske myndigheder har ikke rejst sigtelse mod
al-Qaeda-lederen i forbindelse med terrorangrebet mod USA for syv år siden.
Ventura ønsker ikke at bruge tid på gætterier om, hvem der i virkeligheden stod bag attentatet mod World Trade Center og Pentagon. Han vil hellere rejse nogle kritiske spørgsmål:
- Hvordan kunne World Trade Center-tårnene kollapse med en hastighed, som var de i frit fald. Hvordan kunne WTC 7 (en tilstødende kontorbygning, red.) kollapse på nøjagtig samme måde fem timer senere, spørger han.
Kontrolleret sprængning
Ventura, 57 år, har en fortid som sprængstofekspert i det amerikanske søværn
og siger, at alt peger på, at de tre bygninger styrtede sammen som følge af
en kontrolleret sprængning - dvs. en nedrivning af en bygning ved hjælp af
sprængstof.
Teorien om en kontrolleret sprængning er central hos de såkaldte konspirationsteoretikere. De tror ikke på, at det var flyvemaskiner og ildebrand, der fik World Trade Center til styrte i grus. Men derimod sprængstof, som i forvejen var placeret inde i bygningerne.
- Vi var alle så chokerede, da det skete. Jeg var dengang guvernør og troede på hele den officielle historie om, at det var bin Laden, der havde angrebet os.
- Det kan jeg godt sparke mig selv over i dag, siger Ventura.
Det er forældre, som slår børn ihjel 21:41, 09. feb
Kort visit i Faaborg 21:33, 09. feb
Indsamling til Dantes forældre 21:31, 09. feb
Solidarisk med sin homoseksuelle bror 21:31, 09. feb
Kirkeasyl nedlægger sig selv 21:13, 09. feb
Få orm og tab dig 20:48, 09. feb
Har kørt i bakgear i fire år 20:46, 09. feb
Mangemillionær gi'r det hele væk 20:38, 09. feb
Derfor er porno godt for unges sexliv 20:38, 09. feb
Få orm og tab dig 20:48, 09. feb
Klager over publikum til ækelt sexshow 14:54, 09. feb
Har kørt i bakgear i fire år 20:46, 09. feb
Ægtepar tiltalt for rufferi med thai-kvinder 17:06, 09. feb
De frække Valentinsgaver til ham 19:17, 09. feb
![]()
![]()