Indlæser...

McCain: Obama vil stjæle fra jer

John McCain ser omsider ud til at have fundet et budskab, som vækker genklang blandt vælgerne. Det kan han takke en vis blikkenslager for

08:30, 20. okt 2008 | Mikkel Selin

Annonce

  • Oversæt / Translate
John McCain, en republikansk senator fra Arizona, og Barack Obama, en demokratisk senator fra Illinois, kæmper om at skulle afløse George W. Bush som den næste amerikanske præsident. Det er præsidentvalg i USA den 4. november

Annonce

Annonce

John McCain virker overbevist om, at det skal være den berømte blikkenslager Joe Wurzelbacher, der skal redde hans ramponerede præsidentkampagne - selv om nogle utætheder selvfølgelig kan være så alvorlige, at ikke engang en rutineret bliktud kan fikse dem.

McCain, en 72-årig senator fra Arizona, satser alligevel på, at han kan bruge historien om den helt almindelige håndværker til at skærpe kontrasten mellem sin egen og rivalen Barack Obamas økonomiske plan.

Obama mødte i sidste uge Wurzelbacher under et kampagnestop i et arbejderkvarter i byen Holland i Ohio. Den 47-årige Illinois-senator fortalte den 34-årige blikkenslager, at hans skatteplan havde til hensigt at 'fordele velstanden'.

Den kommentar er nu blevet kardinalpunkt i McCain-kampagnens sidste hæsblæsende forsøg på at ændre dynamikken i valgkampen og vende et truende nederlag til sejr.

Obama som røver
McCain anklagede søndag Obama for at være en Robin Hood (og det er ikke et kompliment i konservative kredse), der stjæler fra de rige og giver til de fattige. Han anklagede oven i købet Obama for at være af samme støbning som europæiske socialdemokrater.

- I Europa er de socialistiske ledere, der beundrer min modstander, meget klare i deres budskab. Vi bør kræve den samme åbenhed fra Obama, sagde McCain i et radiointerview og tilføjede:

Har fundet sit budskab
- Senator Obama tror på at omfordele rigdommene, men ikke på at få vores økonomi til at vokse og skabe job og muligheder, sagde en veloplagt McCain, der langt om længe har fundet et økonomisk budskab, som de amerikanske vælgere kan forstå.

Det har Joe 'the Plumber' Wurzelbacher helt uforvarende hjulpet McCain med. Så er det mindre væsentlig, at blikkenslageren ifølge kandidaternes skatteplaner vil være bedre økonomisk stillet med Barack Obama som præsident.

Annonce