Forsiden lige nu: Motorcyklister dræbt på motorvejen
.tv lige nu: Er Thomas og Pernille forelskede?
Den russiske præsident hilser på Mahmoud Ahmadinejad – aftalte at styrke samarbejde
15:35 - 16. jun. 2009 | Vladimir Pimonov

Irans såkaldt demokratisk-valgte præsident Ahmadinejad bliver lykønsket af russerne. (Arkivfoto: AP)
MOSKVA (ekstrabladet.dk): Midt i oppositionens masseprotester og et blodigt sammenstød i Iran, hvor syv demonstranter meldes dræbt af politiet, valgte den iranske despotiske præsident Mahmoud Ahmadinejad at komme til den russiske provinsby Jekaterinburg i Ural-bjergene for at få støtte fra ledere af Shanghai Samarbejde Organisation med Rusland i spidsen.
Alle deltagere herunder den russiske præsident Dmitrij Medvedev lykønskede Mahmoud Ahmadinejad med det omstridte genvalg, som har udløst de stærkeste protestaktioner i landet siden shakens fald og den Islamiske Revolution.
Vil bekæmpe terror
Medvedev og Ahmadinejad har aftalt at styrke økonomisk og humanitær samarbejde
samt at fortsætte de bilaterale kontakter, oplyser Kremls talskvinde Natalja
Timakova, ifølge det russiske nyhedsbureau Ria-Novosti
Ironisk nok har den iranske præsident forpligtet sig til at samarbejde med andre af organisationens medlemmer om global sikkerhed og bekæmpelse af separatisme, narkohandel og terrorisme, selv om Iran betragtes i Vesten som en stat, som støtter terrorismen.
USA-kritik
Mahmoud Ahmadinehad har benyttet konferencens USA-kritiske stemning
til at gå på frontalt angreb mod Amerika og USA's vestlige allierede.
- Imperiets tider er forbi og vil aldrig kommer tilbage, erklærede Ahmadinejad med henvisning til USA.
Shanghai Samarbejde Organisation er en international organisation grundlagt i 2001 af seks lande: Kina, Rusland og de tidligere sovjetiske satellit republikker Kasakhstan, Kirgisistan, Tadjikistan og Usbekistan. Iran har en observatør-status ved organisationen.
Fireflies: Nu skal vi lave en plade 23:46, 19. mar
Anna Nicole havde ikke fået en krone 23:01, 19. mar
Nyt liv venter Lars Rasmussen 22:20, 19. mar
Motorcyklister dræbt på motorvejen 22:16, 19. mar
HA starter rockerskole for unge 22:05, 19. mar
'Vi vil fortsat vinde' 22:01, 19. mar
X Factor: Hvilken dommer er klogest at høre på? 21:56, 19. mar
Derfor har Playboy-kongen nok i én 20:13, 19. mar
Familie tjener fedt på Youtube-video 19:11, 19. mar
Motorcyklister dræbt på motorvejen 22:16, 19. mar
Anna Nicole havde ikke fået en krone 23:01, 19. mar
Fireflies: Nu skal vi lave en plade 23:46, 19. mar
Bandeleder meldte sig selv 21:09, 19. mar
Kirkesex kostede dyrt 14:01, 19. mar
![]()
![]()