Indlæser...

Ministeren glemte en lov

Nu skal en vedtaget lov igen gennem dronningen og tre behandlinger

10:25, 06. okt 2009 | Hans Chr. Blem

Annonce

  • Oversæt / Translate

Annonce

Annonce

Når dronning Margrethe kl. 12 i dag indtager sin plads i Folketingssalens æresloge, vil hun kigge hvast ned på skatteminister Kristian Jensen (V) og tænke:

– Slemme dreng. Hvor du dog skuffer mig. Du har ellers et royalt fornavn, og så kan du lave sådan en bommert!

Kristian Jensen vil sidde tilbage med røde ører, for han er godt klar over, at hans bommert kommer til at koste dronningen ekstra arbejde.

Han havde ellers det store smil på læben, da Folketinget 28. maj vedtog loven om grøn omlægning af bilbeskatningen.

Loven skal træde i kraft 1. januar 2010, men for at det kan lade sig gøre, skal den "notificeres for EU-kommissionen".

Det betyder på jævnt dansk, at den skal sendes til godkendelse i EU-kommissionen, og DET skulle være sket kort efter.

En fejl
– Ved en fejl i ministeriet er lovforslaget ikke blevet rettidigt notificeret over for EU-kommissionen i henhold til informationsprocedure direktivet.

– Jeg må derfor med beklagelse meddele, at der er nødvendigt at genfremsætte lovforslag nr. L 205 af 22. april 2009 i uændret form til fornyet behandling i Folketinget, således at lovforslaget kan notificeres rettidigt for EU-kommissionen, skriver Kristian Jensen i et brev til medlemmerne af Folketingets skatteudvalg.

Latterligt
– Det er latterligt, at de ikke i Skatteministeriet kan holde styr på noget så enkelt som en vedtaget lov, siger formanden for Folketingets skatteudvalg, Niels Helveg Petersen til Ekstra Bladet.

– Nu skal Kristian Jensen ulejlige dronningen to gange (når loven fremsættes i Statsrådet, og når loven er vedtaget igen, red.). I Folketinget skal loven igennem de sædvanlige tre behandlinger, og der skal være udvalgsbehandling mellem 1. og 2. behandlingen. Det kan blive meget kort, men det kommer alligevel til at koste tusindvis af kroner til eksempelvis trykning af lovforslaget.

– Det har absolut ikke være Kristian Jensens år. Før sommerferien fik han en næse for at begå grundlovsbrud, og nu dette her. Dronningen må være skuffet over sin minister, siger Niels Helveg Petersen.

Annonce