Forsiden lige nu: Seks danske soldater såret
.tv lige nu: Paradise Hotel: Hjemme hos brystbomben Stina
ekstrabladet.dk's læsere har stemt: Anne Gausland Larsen er med overvældende flertal kåret som skønhedsdronningen af dansk lokalpolitik
06:56 - 17. nov. 2009 | David Andersen

Anne G. Larsen fik næsten 7000 personlige stemmer til ekstrabladet.dk's lækker-valg. (PR-foto)

Den 35-årige fitness-instruktør - og mor til tre - Susanne Toft, kom på en flot andenplads med knap 20 procent af det samlede antal stemmer. Hun stiller op for Venstre på Frederiksberg. (PR-foto)

19-årige Anne G. Larsen går meget op i grøn energi. (Privatfoto)

Anne G. Larsens valgplakater er blevet hugget - sandsynligvis af kåde ungersvende - gennem hele valgkampen. (Privatfoto)
19-årige Anne Gausland Larsen, der stiller op for Socialdemokraterne i Allerød, kan nu kalde sig selv Danmarks lækreste kvindelige lokalpolitiker.
I hvert fald ifølge ekstrabladet.dk's læsere, som mandag gav hende hele 33 procent af stemmerne i finaleafstemningen.
Hun var ellers i hård kamp med 9 andre politiker-skønheder fra det ganske land, men nappede altså i overlegen stil en tredjedel af de mere end 20.000 stemmer.
- Det er ret smigrende, det må jeg sige. Og jeg tror helt sikkert, at det har rettet noget fokus mod mig. Så det er godt for mig, siger en glad Anne G. Larsen til ekstrabladet.dk.
Partiet vigtigst
Om opmærksomheden ligefrem kan give sig udslag i en plads i byrådet, stiller
hun sig dog lidt tvivlende over for.
- Jeg håber, at vi får fire personer i byrådet, og jeg er nummer fem på listen. Men det afhænger selvfølgelig også af personlige stemmer. Det, der betyder mest, er dog at det går partiet godt - så kommer personlig succes i anden række, lyder det uselvisk fra skønheden.
Anne G. Larsen, som er single, holder lige nu sabbatår, og arbejder i en børnetøjsbutik. I fritiden passer hun bl.a. sin blog. Men planerne for fremtiden er store og målrettede.
Vil arbejde i Bruxelles
- Jeg har altid gerne villet læse jura, så det bliver det eller
statskundskab, når jeg starter på universitetet til næste år, siger hun.
- Hvor langt rækker dine politiske ambitioner på længere sigt?
- Jeg vil gerne arbejde i Bruxelles, men om det bliver som politiker, ved jeg ikke endnu. Indtil videre fokuserer jeg på lokalpolitik, som også er meget vigtigt. Mine mærkesager ved dette valg er kulturen, de unge og infrastrukturen i Allerød, siger Anne Gausland Larsen.
TV: Se Real Madrids håndboldmål 07:30, 21. mar
Caroline får opbakning fra Liverpool 07:00, 21. mar
Nu er den gal med Mourinho igen 00:02, 21. mar
Højspænding i Serie A 23:00, 20. mar
PET jagter muldvarp i egne rækker 23:00, 20. mar
Masseanholdelser ved højredemo i England 22:48, 20. mar
Endnu et rockband ødelagt af konerne 22:39, 20. mar
Caroline får opbakning fra Liverpool 07:00, 21. mar
Fru Tiger er skredet - igen 20:20, 20. mar
Hanne Boel nøgen 12:25, 20. mar
Endnu et rockband ødelagt af konerne 22:39, 20. mar
Her er Tigers beskidte sms'er 16:55, 18. mar
Vil ha' de frække billeder tilbage 13:34, 20. mar
Aqua fyrer deres pengemand 22:38, 20. mar
![]()
![]()