Forsiden lige nu: Vi købte selv vores kampveste
.tv lige nu: Paradise Hotel: Hjemme hos brystbomben Stina
– Vi er vidende om, at der internationalt foregår svindel med moms, siger chefkonsulent ved SKAT og ekspert i momssvindel til Ekstra Bladet
02:30 - 01. dec. 2009 | John Mynderup, Bo Elkjær
Danmark er centrum for et omfattende svindelnummer med CO2-kvoter.
Svindlerne benytter sig af en såkaldt moms-karrusel. Politi og myndigheder i flere europæiske lande efterforsker i øjeblikket svindelsager om milliarder af kroner, der alle har afsæt i det danske kvoteregister, skriver Ekstra Bladet i dag.
Svindlen sker ved handel med CO2-kvoter i andre EU-lande.
– Vi er vidende om, at der internationalt foregår svindel med moms. Det er derfor, vi i høj grad udveksler oplysninger med andre landes myndigheder, siger Reino Nielsen, chefkonsulent ved SKAT og ekspert i momssvindel, til Ekstra Bladet.
Svindlen har sit afsæt i det danske kvoteregister, der administreres af Energistyrelsen under Klima- og Energiministeriet.
Det danske kvoteregister er langt det største i verden, hvad angår personlige kvoteregistreringer. Det skyldes blandt andet, at det er meget lettere at registrere sig i Danmark end i andre lande, hvor det kan tage op til tre måneder at blive godkendt.
I kvoteregistret har Ekstra Bladet fundet konkrete eksempler, hvor folk har opgivet falske adresser og hvor firmaer, der er under tvangsopløsning, ikke er blevet fjernet fra registret.
– Vi har ikke mulighed for at gå ind og undersøge de adresser, de opgiver, siger Anne-Grethe Hjortkjær, kontorchef i Energistyrelsen.
Ekstra Bladet har undersøgt samtlige firmaer og personer, der er registreret i det danske kvoteregister.
Blandt de registrerede er den dansk-australske Ned Shelton, der både ved Københavns byret og Østre Landsret er dømt for underslæb af særlig grov karakter. Straffen lød på to års fængsel.
I dag har Ned Shelton fem firmaer, der registreret i det danske kvoteregister. De fem selskaber har det til fælles, at de har ingen ansatte og de har ingen lokaler. Tre direktører er bosat i England, to i Frankrig.
En af de sager om momssvindel, der har sit afsæt i det danske register, vedrører svindel for 8,23 mia. kroner. Den er under efterforskning i England. Ni er anholdt i sagen.
I juni blev de franske finansmyndigheder opmærksomme på den omfattende momssvindel på CO2-markedet og greb ind med et hastetiltag, der skulle stoppe svindlen. På det tidspunkt blev der omsat for mere end to milliarder kroner på den franske kvotebørs – om dagen.
Kort efter det franske indgreb blev flere tomme selskaber stiftet i København og registreret som kvotehandlere. De fleste af selskaberne har forbindelse til andre lignende selskaber i England, Tyskland og Frankrig.
Markedet for handel med CO2 er steget eksplosivt de seneste år og anslås i år at nå 675 mia. kroner på verdensplan.
Læs mere i Ekstra Bladet tirsdag og deltag i debatten Climategate: Stop klimahysteriet NU!
Benny Holst fylder 70 14:23, 21. mar
TV: Se Magnussens kiksede uheld her 14:11, 21. mar
TV: NHL-back slagtet i svinsk hævn 14:09, 21. mar
Skal bo syv år i metro helvede 14:00, 21. mar
Vi føler os fuldstændig kvalt 14:00, 21. mar
AK81'er fængslet for vold på Nørrebro 13:48, 21. mar
Skotske curlere fik revanche mod Danmark 13:39, 21. mar
Amalie laver jo ikke andet end at sprede ben 10:28, 21. mar
Se Lina Rafns baby 13:15, 21. mar
Vi købte selv vores kampveste 12:30, 21. mar
Mary på ferie uden mand og børn 10:53, 21. mar
Kvinde banket med livrem 13:08, 21. mar
Lise Rønnes X Factor-baby 13:07, 21. mar
Bayern vil betale 120 mio. for Bendtner 11:54, 21. mar
![]()
![]()