Indlæser...

Søvndal: Ok at politiet skred ind

SF-formanden forsvarer politiets masseanholdelse af demonstranter lørdag, men kalder 1000 anholdelser for 'ude af proportioner'

11:29, 14. dec 2009 | David Andersen

Annonce

  • Oversæt / Translate
Villy Søvndal kalder politiets anholdelser under lørdagens demonstration for 'ude af proportioner'. (Foto: Thomas Lekfeldt)
Villy Søvndal kalder politiets anholdelser under lørdagens demonstration for 'ude af proportioner'. (Foto: Thomas Lekfeldt)

Annonce

Annonce

Som ekstrabladet.dk skrev tidligere mandag bliver Villy Søvndal kritiseret i skarpe vendinger på sin Facebook-side, fordi han ikke har taget afstand til politiets anholdelser af knap 1000 demonstranter i lørdags.

Kritikken får nu den ellers så populære SF-leder til at tage bladet fra munden, men en helhjertet afstandtagen kan det ikke blive til i denne omgang. Tværtimod bakker han op om politiet.

Helt på sin plads at skride ind
- Det er politiets opgave at sikre ro og orden. Og derfor er det selvfølgelig helt på sin plads at politiet skrider ind, hvis der er folk, der laver ballade, siger han i en pressemeddelelse, som hans spindoktor, Thomas Sæhl, har sendt til ekstrabladet.dk.

- Fra min side kan det ikke siges klart nok: jeg vil ikke finde mig i at en lille gruppe sortklædte bøller forsøger at skabe uro og vold i ly af en stor fredelig og familievenlig demonstration. For mig er demokrati at folk kan deltage i demonstrationer med deres små børn uden at skulle frygte at blive indrullet i gadekampe og stenkast, siger Søvndal videre i pressemeddelelsen.

Uholdbart at lade dem tisse i bukserne
Han sørger derefter for at tage lidt af brodden af den ellers meget klare udmelding.

- Men når det er sagt, så synes jeg også, at det virker ude af proportioner at anholde 1000 mennesker, når man efterfølgende kun sigter en håndfuld af dem. Det er selvfølgelig også helt uholdbart, at politiet lader folk sidde i timevis på den kolde asfalt, så folk tisser i bukserne osv. Det må kunne gøres bedre, mener Villy Søvndal.

Villy Søvndal har været kendt for en ny, mere midtersøgende politisk linie, siden han på et landsmøde i sommeren 2007 udtalte, at den yderligtgående, muslimske organisation Hizb-ut-Tahrir skulle tage og 'gå af helvede til'.

Annonce