Indlæser...

LIVE: Samråd med Søren Gade

Politiet efterforsker lækken i Forsvarsministeriet, mens en injuriesag i går blev anlagt af Søren Gades pressechef. Men hvorfor undersøgte Gade ikke selv lækken for længe siden?

09:25, 10. feb 2010 | Mikael Rømer

Annonce

  • Oversæt / Translate
Forsvarsminister Søren Gade (V) skal krydsforhøres om lækagen i sit ministerium i Folketingets Forsvarsudvalg i dag 10.30. (Arkivfoto: Thomas Sjørup)
Forsvarsminister Søren Gade (V) skal krydsforhøres om lækagen i sit ministerium i Folketingets Forsvarsudvalg i dag 10.30. (Arkivfoto: Thomas Sjørup)

Annonce

Annonce

- Ministeren siger, der ikke er baggrund for at foretage en undersøgelse. Hvordan i alverden kan han sige det? Det er mig en gåde, siger John Dyrby Paulsen (S) til ekstrabladet.dk om Søren Gades forsøg på at tysse den meget spegede sag ned.

Om godt en time krydsforhører oppositionen igen-igen forsvarsminister Søren Gade (V) i sagen danske jægersoldaters udsendelse til Irak i 2007, der blev lækket til pressen.

Så meget er klart.

Resten af sagen er en rodebutik af beskyldninger, gætterier og løftede pegefingre. Kun meget få ved reelt, hvem der stod bag lækken, og de holder tydeligvis deres mund.

Så hvad skal samrådet i dag opklare?

- Ministeren skal forklare, hvorfor han ikke undersøgte sagen dengang (da lækken skete, red.), siger medlem af Forsvarsudvalget for SF Holger K. Nielsen til ekstrabladet.dk.

Hvad laver ministeren?
John Dyrby Paulsen, der har indkaldt til samrådet, forstår ikke Søren Gades reaktion på kritikken.

- Hvorfor gjorde man ikke som med jægerbogssagen og iværksatte en hurtigtvirkende undersøgelse, som fandt lækken? Og når han siger 'der var flere hundrede, der kendte til beslutningen', hvorfor skal det så være så hemmeligt i Udenrigspolitisk Nævn (hvor der er tavshedspligt, red.)? Hvis jeg var i hans stol, ville jeg handle meget anderledes, siger John Dyrby Paulsen.

I løbet af de seneste døgn er sagen ikke blevet mindre mudret.

Søndag var DR lige ved at bringe historien, men tak den så, om, at Søren Gades pressechef alligevel ikke optræder på den omtalte lydoptagelser, der - ifølge filminstruktør Christoffer Guldbrandsen - vil kunne fælde Winther som lækken.

Mandag formiddag bragte DR alligevel historien.

Tirsdag gjorde Jacob Winther alvor af sin længe lovede trussel og stævnede Guldbrandsen for injurier.

Dagens samråd i Forsvarsudvalget begynder 10.30. ekstrabladet.dk er med ...

Annonce