Indlæser...

Amerikansk dommer lukker Broe-sagen

En amerikansk dommer konkluderer, at sagen mod danske Camilla Broe skal lukkes. Hun kan ikke retsforfølges

15:19, 19. feb 2010 | Ritzau /Nyheder, Carsten Norton

Annonce

  • Oversæt / Translate

Annonce

Camilla Broe kan ikke retsforfølges for nogle af de naklagepunkter, som hun er udleveret til. Det slår en amerikansk dommer fast.

Den øverste dommer ved forbundsdomstolen i Florida bekræfter den anbefaling, der fremkom i en rapport 15. januar. Her blev det slået fast, at sagen imod hende er forældet.

Dommer Federico A Moreno fra distriktsdomstolen i Florida oplyser, at han nu har gennemgået sagen igen og set på anbefalingerne fra den laverestående magistratsdomstol.

Han fejer de anklagepunkter mod Broe af bordet, som handler om ni konkrete anklager om indsmugling af ecstasy og et enkelt punkt om videredistribution.

Dommeren konkluderer, at sagen må falde, fordi den er forældet. En række punkter om sammensværgelse er allerede tidligere taget ud, fordi det var et krav fra dansk side, for at Broe kunne udleveres.

Camilla Broe løslades på onsdag og er fri til at rejse tilbage til Danmark.

Annonce