Indlæser...

Obama fik historisk sejr

Præsident Barack Obamas omstridte sundhedsreform er blevet vedtaget. Det er den største sociale reform i USA i 45 år

03:52, 22. mar 2010 (Opdateret tid: 06:15, 22. mar 2010) | Mikkel Selin

Annonce

  • Oversæt / Translate
Da reformen var vedtaget, blev der klappet og 'high five'et i Det Hvide Hus, hvor præsident Obama havde overværet afstemningen på tv sammen med sine nærmeste medarbejdere. (Foto: AP) Se stort billede | Del
Obama havde til det sidste travlt ved telefonen i Det Hvide Hus. (Foto: AP) Se stort billede | Del
Barack Obama og den demokratiske leder i Repræsentanternes Hus, Nancy Pelosi, satsede ? og vandt. (Foto: AP) Se stort billede | Del
- Vi sneg os ikke udenom vores ansvar, men omfavnede det. Vi frygtede ikke vores fremtid, men skabte den, sagde Obama i en kort tale. (Foto: AP) Se stort billede | Del
Obamas reform
Sundhedsreformen er den største af sin slags i 45 år, hvor præsident Lyndon B. Johnson i 1965 indførte sundhedsforsikringerne Medicare og Mediaid. Med Obamas reform vil stort set alle borgere i USA få sygeforsikring - et politisk mål for mange præsidenter lige siden præsident Theodore Roosevelt for første gang luftede tanken i 1912. Obama siger, at reformen er nødvendig for at give 32 millioner uforsikrede amerikanere en sygesikring. Samtidig siger han, at reformen vil give amerikanske borgere garanti for, at de ikke vilkårligt smides ud af forsikringsselskaberne.

Annonce

Annonce

USA’s præsident Barack Obama vandt i nat en historisk sejr, da Repræsentanternes Hus stemte ja til den omstridte sundhedsreform. Reformen blev vedtaget med et snævert flertal på 219 - 212.

Dermed har begge kamre i USA's Kongres godkendt reformen, som betyder, at 32 millioner amerikanere uden forsikring nu kan få en sygesikring. Når Obama med sin underskrift gør reformen til lov, har han sikret sig en plads i historiebøgerne som den præsident, der sørgede for sygesikring til stort set samtlige 300 millioner amerikanere.

LÆS OGSÅ: Twitter om reformen

Da sundhedsreformen natten til mandag var i hus efter seks timers heftig debat i Repræsentanternes Hus, udbrød der jubel og klapsalver i den demokratiske side af salen, mens republikanerne så til i stilhed. Samtlige republikanere havde stemt imod lovpakken.

Armageddon
En omfattende reform af sundhedsvæsnet har stået øverst på den politiske dagsorden i USA i næsten et år og været genstand for en ophedet debat. Det gik heller ikke stille for sig, da reformen blev diskuteret i Kongressen hen over weekenden.

Her kæmpede republikanerne indædt mod reformen, som, de mener, vil ruinere USA. Det ledende republikanske kongresmedlem John Boehner sagde, at reformen vil føre til 'Armageddon' - dommedag. En anden republikaner, Louie Gohmert, sagde, at 'dæmoner' har indtaget Kongressen, og at enhver, der stemmer for lovpakken, bør 'æde den' først.

Råbte nigger
Uden for Capitol Hill råbte tusinder af demonstranter weekenden igennem 'Kill the Bill' - 'Dræb Loven' - og viftede med skilte, der karakteriserede Obama som socialist. Der blev også råbt nedsættende ord mod flere demokratiske kongresmedlemmer.

- Det mindede mig om 1960'erne. Det var ligefrem hadefuldt, vredt og ondskabsfuldt, sagde den sorte John Lewis, da der blev råbt 'nigger' efter ham.

Obamas eftermæle
Lovpakken anses for at være den største sociale reform i USA i 45 år, og præsident Obamas eftermæle stod på spil. Han har været dybt involveret i arbejdet med at få vedtaget reformen og indgik blandt andet en studehandel med abortmodstandere i sit eget parti, som medfører, at føderale midler ikke vil kunne bruges til abort. Obama brugte desuden weekenden til at overtale tvivlende demokrater til at stemme ja.

- Vi viste, at vi stadig er et folk, som er i stand til at udrette store ting. Vi viste, at denne regering – en regering af folket, sendt af folket – stadig arbejder for folket, sagde Obama i en tale efter afstemningen, som han havde overværet på tv i Det Hvide Hus i selskab med vicepræsident Joe Biden og nære rådgivere.

Annonce